W tym celu planowana jest oferta publiczna do 40 mln nowych akcji wyemitowanych przez Grajewo (obecnie kapitał firmy dzieli się na 49,6 mln walorów). Jak podała spółka, akcje nowej emisji zostaną zaoferowane publicznie istniejącym akcjonariuszom Grajewa oraz inwestorom instytucjonalnym w Polsce, a także wybranym instytucjom zagranicznym.

Obecni akcjonariusze Grajewa, którzy zdecydują się zapisać na nowe akcje, będą mogli skorzystać z priorytetowego przydziału akcji, co za zapobiec rozwodnieniu posiadanego przez nich udziału.

Pośrednio kontrolujący udziały Grajewa Atlantik poinformował, że nie zamierza obejmować akcji w podwyższonym kapitale zakładowym i może sprzedać posiadane przez siebie akcje. Część wpływów z planowanej oferty ma zostać wykorzystana do redukcji zadłużenia powiększonej grupy. Grupa planuje zmniejszenie docelowego zadłużenia na koniec roku do poziomu poniżej dwukrotnej wartości wskaźnika zadłużenia finansowego netto do skorygowanego wskaźnika EBITDA. Jak podała spółka, uproszczenie struktury organizacyjnej ma skutkować m.in. szybszym procesem decyzyjnym oraz szerszym dostępem do finansowania. Ponadto integracja Grajewa i Pfleiderera ma zapewnić efekty synergii w wysokości do 30 mln euro rocznie, począwszy od końca 2018 r. Nastąpić to ma m.in. dzięki uproszczeniu procesów, ujednoliceniu sprzedaży, scentralizowaniu zakupów, poprawie wykorzystania mocy produkcyjnych, ujednoliceniu produktów, spójnej polityce marki oraz innym działaniom.

Grajewo zamierza po integracji z Pfleidererem wdrożyć politykę dywidendową zakładającą wypłatę 25–50 proc. skonsolidowanego zysku netto akcjonariuszom, począwszy od zysku za 2016 r.