IKZE-Obligacje to brakujący element oferty

Liczymy, że nasz nowy produkt emerytalny znajdzie zwolenników nie tylko wśród obecnych klientów BM PKO BP – mówi Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP.

Publikacja: 12.11.2023 21:00

Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP

Grzegorz Zawada, dyrektor BM PKO BP

Foto: fot. Mariusz Szachowski/mpr

Skąd wziął się pomysł na IKZE-Obligacje?

Naszym celem jest zapewnienie klientom atrakcyjnej i wszechstronnej oferty produktów inwestycyjnych, włączając w to produkty umożliwiające długoterminowe budowanie kapitału emerytalnego. W ofercie BM PKO BP znajduje się już unikalna na polskim rynku oferta rachunku pozwalającego na gromadzenie środków na przyszłość. Mam tu na myśli konto Super IKE. Jest to obecnie jedyny produkt dostępny na rynku, łączący korzyści wynikające ze specyfiki kont IKE, dający jednocześnie możliwość inwestowania na GPW w Warszawie oraz nabywania obligacji Skarbu Państwa. IKZE jest naturalnym uzupełnieniem tego produktu. Konstrukcja IKZE daje preferencje podatkowe polegające na możliwości odliczenia wpłat dokonanych na rachunek IKZE od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Nie dziwi więc, że coraz większą popularnością cieszą się programy emerytalne, takie właśnie jak IKZE. BM PKO BP od niemal 20 lat jest dystrybutorem obligacji Skarbu Państwa, które zapewniają stabilne i pozbawione ryzyka dochody. Łącząc te dwa elementy, podjęliśmy decyzję o zbudowaniu produktu łączącego zalety inwestowania w obligacje z preferencjami podatkowymi.

W jaką grupę klientów celujecie? Skoro obligacje skarbowe to pierwszym skojarzeniem są przede wszystkim klienci konserwatywni, więc raczej nie mówimy tutaj o inwestorach giełdowych...

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Ten cytat w doskonały sposób odzwierciedla zachowania klientów na rynkach kapitałowych. Wielu inwestorów, którzy kilka lat temu nie chcieli nawet słyszeć o obligacjach, dzisiaj dywersyfikuje swoje portfele, używając właśnie obligacji Skarbu Państwa. Wśród naszych klientów mamy zarówno osoby doświadczone, jak i początkujących inwestorów. Obligacje zaczęły być postrzegane przez inwestorów jako instrument pozwalający na osiąganie stabilnych dochodów i stanowią coraz większy procent aktywów na rachunkach klientów. Cieszy nas to, że po obligacje sięgają coraz młodsi inwestorzy, obierający długookresowy horyzont inwestycyjny. Zakładamy, że nasz nowy produkt znajdzie uznanie wśród naszych obecnych klientów oraz nowych inwestorów.

Czytaj więcej

BM PKO BP mocniej powalczy o klientów na rynku emerytalnym

Jak w ogóle wasi klienci podchodzą do produktów emerytalnych?

Struktura klientów BM PKO BP, zainteresowanie rachunkami IKE, których prowadzimy obecnie ponad 50 tys., oraz wyniki sprzedaży obligacji SP świadczą o tym, że szeroko rozumiane produkty emerytalne stają się coraz bardziej powszechne i komplementarne w stosunku do tradycyjnych rachunków inwestycyjnych. Cieszy nas wzrost świadomości ekonomicznej naszych klientów, dla których posiadanie rachunku IKE jest czymś powszechnym. Duża w tym zasługa edukacji, którą prowadzimy nieustannie od wielu lat. To, jak widzimy, procentuje.

Macie już IKE-Obligacje. Jak ten produkt się rozwinął na przestrzeni lat? IKZE-Obligacje będą „konkurencją” dla tej oferty? Czy jednak spodziewacie się, że osoby, które mają IKE-Obligacje skorzystają też z IKZE-Obligacje?

Zainteresowanie kontami IKE jest widoczne wśród naszych klientów niemal przez cały rok, a ostatni kwartał roku prowadzi do ogromnego wzrostu popularności tego rodzaju rachunków. Konto IKE-Obligacje daje możliwość nabywania detalicznych obligacji Skarbu Państwa, wskazanych przez MF w listach emisyjnych. Patrząc na statystyki prowadzonych w BM PKO BP kont IKE, możemy zaobserwować bardzo wyraźne zainteresowanie klientów obligacjami skarbowymi, co tylko podkreśla ideę długoterminowego oszczędzania na IKE. Uważam, że IKZE-Obligacje to brakujący element w ofercie kierowanej do inwestorów, który stanie się doskonałym uzupełnieniem dla posiadaczy rachunków IKE.

Czy nie obawiacie się, że najlepszy moment dla IKZE już minął? Zmiany podatkowe, jakie weszły jakiś czas temu w życie, powodują przecież, że zalety tego produktu nie są tak duże jak wcześniej, chyba że mówimy o osobach, które objęte są wyższą stawką podatkową czy też o samozatrudnionych?

Prognozowanie jest zawsze trudne, a zwłaszcza w odniesieniu do przyszłości. To prawda, że zmiany podatkowe obowiązują od dłuższego czasu. Ale to nie oznacza, że zalety IKZE nie są już tak duże jak kiedyś. Zauważmy, że na rynek pracy, a co za tym idzie, na rynek kapitałowy, trafiają kolejne pokolenia młodych ludzi, dla których jesień życia zacznie się za kilkadziesiąt lat. To pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość w odniesieniu do rachunków IKZE. Dodam, że każda forma inwestowania efektywnego podatkowo stanowi swego rodzaju korzyść dla inwestorów.

Czy po IKZE-Obligacje myślicie jeszcze nad kontem IKZE dla tych, którzy chcą handlować akcjami w ramach konta emerytalnego?

Oferta produktowa BM PKO BP jest na bieżąco rozwijana i modyfikowana. Zależy nam na bezpieczeństwie transakcji i powierzonych przez klientów środków. Na potrzeby naszych klientów reagujemy elastycznie i staramy się tak parametryzować ofertę, żeby spełniała oczekiwania inwestorów. Nie jest wykluczone, że w ofercie pojawi się kolejny rodzaj rachunku, ale decyzje co do tego jeszcze nie zapadły. Cieszy nas to, że po raz kolejny dostarczyliśmy naszym klientom bardzo dobre rozwiązanie w postaci rachunku IKZE-Obligacje. Liczymy, że znajdzie ono zwolenników nie tylko wśród obecnych klientów BM PKO BP.

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?