Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek (15 czerwca), że prawo UE nie pozwala bankom na uzyskanie tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu po unieważnieniu umowy zawierającej nieuczciwe zapisy, ale nie stoi na przeszkodzie, by konsumenci mogli żądać od banku takiej rekompensaty, wykraczającej poza zwrot zapłaconych rat miesięcznych.
Czytaj więcej
Po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych; banki nie mają tego prawa, uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
„Żałuję, że nie zaoferowaliśmy ugód wcześniej”
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski komentował na specjalnej konferencji prasowej w Związku Banków Polskich, że wyrok TSUE to olbrzymie obciążenie kapitałów banków, zaś skutki unieważnień umów przy założeniu braku opłat dla banków za bezumowne korzystanie z kapitału stanowią zagrożenie dla całego sektora bankowego, klientów i deponentów.
- I to będzie musiało być w jakiejś perspektywie czasu odrobione – stwierdził Stypułkowski. Z jego słów wynika, że to odrobienie może oznaczać wzrost opłat dla klientów banków.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim werdykcie uznał, że bankom nie należy się prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że ma to negatywny wymiar z punktu widzenia polskiego sektora bankowego oraz całej polskiej gospodarki. Ale zaznacza, że polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany i płynny,