Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że prawo UE nie pozwala bankom na uzyskanie tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu po unieważnieniu umowy zawierającej nieuczciwe zapisy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by konsumenci mogli żądać od banku takiej rekompensaty, wykraczającej poza zwrot spłaconych rat miesięcznych.
Czytaj więcej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swoim werdykcie uznał, że bankom nie należy się prawo do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega, że ma to negatywny wymiar z punktu widzenia polskiego sektora bankowego oraz całej polskiej gospodarki. Ale zaznacza, że polski sektor bankowy jest obecnie dobrze skapitalizowany i płynny,
Przywileje dla jednej grupy
Sprawa przed TSUE była rozpatrywana w świetle dyrektywy 93/13 o ochronie konsumenta przed nieuczciwymi praktykami. Zdaniem TSUE, dyrektywa stoi na przeszkodzie temu, by bank miał prawo żądać od konsumenta rekompensaty (wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz poza zapłatę ustawowych odsetek za zwłokę) skoro nieuczciwe postanowienia umowne znalazły się tam z winy banku. Nie można zatem – argumentuje TSUE - dopuścić ani do tego, by przedsiębiorca czerpał korzyści gospodarcze ze swojego niezgodnego z prawem zachowania, ani do tego, by otrzymał odszkodowanie za niedogodności nim wywołane.
Zupełnie inne zdanie ma w tej kwestii Związek Banków Polskich. - Orzeczenie TSUE w sprawie C-520/21 jest sprzeczne z dyrektywą 93/13, która ma chronić interesy konsumentów – ocenił prezes Związku Tadeusz Białek na specjalnej czwartkowej konferencji. - Dyrektywa mówi o przywróceniu równowagi między stronami umowy. W naszej ocenie, wyrok prowadzi do sytuacji, w której część klientów banków uzyska darmowy kredyt. To skrajne i niesprawiedliwe uprzywilejowanie jednej grupy kredytobiorców – zauważył.
Czytaj więcej
Indeks WIG-Banki spada o ponad 2 proc. po tym, jak Trybunału Sprawiedliwości UE orzekł, iż banki nie mają prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.