Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w marcu w porównaniu do lutego o 2,8 pkt do 14,2 pkt – wynika z najnowszego Monitora Bankowego przygotowanego przez Związek Banków Polskich oraz Minds&Roses. Wskaźnik ocen sytuacji bieżącą spadł do 9,2 pkt (to o 4,1 pkt mniej niż w lutym)., a wskaźnik prognoz - do 19,2 pkt (o 1,6 pkt mniej.)

- W marcu bardzo znacząco spadł indeks aktywności klientów na rynku kredytów, zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw – skomentował Marcin Idzik z Minds&Roses. - W odczytach prognostycznych także słabnie dynamika zainteresowania klientów indywidualnych produktami kredytowymi. W marcu po niewielkiej poprawie przed miesiącem ponownie odnotowano pogorszenie odczytów sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych – analizuje Idzik.

Czytaj więcej

Tysiące frankowiczów skazanych na sądy?

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych wyniósł w marcu minus 28 pkt (o 10 pkt mniej m/m), przy czym najgorsze odczyty dotyczą kredytów mieszkaniowych (minus 37 pkt). Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 7 pkt i wynosi 8 pkt. Dla kredytów mieszkaniowych ten indeks wrócił do ujemnych poziomów, chociaż warto zaznaczyć, że nie są to tak głębokie dołki, jak przed rokiem.

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów spadł m/m o 4 pkt i wynosi minus 2 pkt. Indeks prognoz dla wzrósł w porównaniu z lutym o 10 pkt i wynosi obecnie 5 pkt

Sześciomiesięczna prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wyniosła minus 43 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7 pkt. Prognoza dla przedsiębiorstw wyniosła minus 43 pkt, czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 7 pkt.

Sondaż w placówkach bankowych przeprowadzono w dniach 13-27 marca. W telefonicznym badaniu wspomaganym komputerowo wzięło udział 77 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.