Przypomnijmy, że ustawa wprowadzająca m.in. wakacje kredytowe została przegłosowana w Senacie na początku lipca. Jedną z najważniejszych poprawek jakie przegłosowano w Senacie jest to, że wakacje kredytowe będą dostępne także dla osób, które zawarły kredyt hipoteczny w złotym przed 2017 r.
Klienci posiadający kredyt w złotym będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych, które przesuną w czasie spłatę łącznie ośmiu rat. Klienci będą mogli skorzystać z dwóch miesięcy wakacji zarówno w III jak i IV kwartale, oraz raz w każdym z czterech kwartałów w 2023 r.
Warto jednak pamiętać, że ustawa wejdzie w życie dopiero po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że zacznie obowiązywać w piątek 29 lipca i tego dnia do banków mogą być składane pierwsze wnioski o udzielenie przerwy w spłacie rat.
Czytaj więcej
Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza m.in. wakacje kredytowe. Zapytaliśmy największych pożyczkodawców kiedy uruchomią procedurę składania wniosków o wakacje kredytowe.
Wakacje kredytowe mają ulżyć kredytobiorcom, ale wiążą się także z dużymi kosztami dla sektora bankowego. Narodowy Bank Polski czy Komisja Nadzoru Finansowego szacowały, że koszty jakie poniesie sektor z tego tytułu mogą wynieść nawet 20 mld zł.