BGŻ BNP Paribas otrzymał 2,3 mld zł za sprzedaż wierzytelności, wynikających z umów kredytu gotówkowego i umów kredytu samochodowego. Zostały sprzedane specjalnej spółce SPV (spółka specjalnego przeznaczenia, Special Purpose Vehicle) z Dublina. Transakcja ta ma na celu uwolnienie kapitału poprzez wyłączenie sekurytyzowanych wierzytelności kredytowych z aktywów ważonych ryzykiem. Jednocześnie bank pozyskał finansowanie.
BGŻ BNP Paribas miał ostatnio problemy ze spełnieniem wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego współczynników kapitałowych. Transakcja pozwoli na poprawę jednostkowych współczynników kapitałowych - współczynnik kapitału Tier 1 urośnie dzięki temu o 0,38 pkt proc., a łączny współczynnik kapitałowy TCR o 0,49 pkt proc. W przypadku współczynników skonsolidowanych poprawa wyniosłaby odpowiednio: 0,34 pkt proc. oraz 0,44 pkt proc.
Na czym polega sekurytyzacja? Czasem myli się ją ze sprzedażą portfeli kredytów nieregularnych (NPL), ale to zupełnie różne operacje. Oparta jest o aktywa, które generują stały i bezpieczny dochód, a nie o zakup portfela złych kredytów za symboliczną część jego wartości nominalnej. Jakość portfela w sekurytyzacji gwarantuje bank sprzedający.
Jedną z najważniejszych zalet takich transakcji jest możliwość pozyskania przez bank lub firmę leasingową finansowania do rozwoju akcji kredytowej lub leasingu. Cała koncepcja sekurytyzacji polega na tym, że bank jest w stanie przygotować cały portfel kredytów, wierzytelności czy leasingów na bardzo dużą wartość, a następnie "zapakować" go do SPV i sprzedać. Bank w zamian dostaje gotówkę, więc może zwiększać kredytowanie. Jego rozwój jest możliwy także dlatego, że dzięki sekurytyzacji bank uwalnia zabezpieczenia i kapitał, jakie musi trzymać przy określonej wartości udzielonych kredytów czy leasingów. Poprawia to strukturę bilansu banku i jego wskaźniki kapitałowe.
U nas ten rynek nie jest mocno rozwinięty. Wcześniej na polskim rynku sekurytyzację przeprowadzali Santander Consumer Bank, Raiffeisen, Getin Noble Bank czy Millennium. Ostatnio Idea Leasing podpisała umowę dotyczącą sekurytyzacji leasingu wartego 1-2 mld zł.