Rok 2017 był drugim po przejęciu kontroli nad Nest Bankiem przez brytyjski fundusz AnaCap. W pierwszym roku zarząd przygotował bank do wzrostu, tworząc nową markę oraz rozbudowując ofertę, z kolei w 2017 r. oczekiwano znacznego rozwoju.
Rok wzrostu biznesu
Bank zapewnia, że jego strategia produktowa znalazła odzwierciedlenie w sprzedaży, bo obecnie udziela dziesięciokrotnie więcej kredytów miesięcznie niż sprzedawał jeszcze dwa lata temu. - Nest Bank w ostatnich dwóch latach skupiał się na segmencie mikrofirm i w 2017 r. zrealizował potrojenie wartości sprzedaży kredytów w stosunku do 2015 r., przy jednoczesnym podwojeniu jej rentowności – mówi Agnieszka Porębska-Kość, dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania.
Dodaje, że było to możliwe między innymi dzięki zbudowaniu od nowa oferty produktów kredytowych, zmianie modelu zarzadzania ryzykiem i automatyzacji procesu kredytowego - dzięki czemu przedsiębiorca może otrzymać decyzję kredytową w kilka minut. Drugim czynnikiem tak dynamicznego wzrostu był rozwój kanałów dystrybucji, zarówno jakościowy jak i ilościowy. Bank rozpoczął także budowanie swojej obecności w obszarze finansowania gospodarstw rolnych oraz wdrożył finansowanie zabezpieczone polskimi i europejskimi instrumentami gwarancyjnymi.
Ważnym elementem jest nowy segment consumer finance. – Tę linię biznesową stworzyliśmy w Nest Banku od zera. Rozwija się bardzo szybko i obecnie stanowi już 50 proc. wolumenu sprzedaży kredytowej Nest Banku – zauważa Bartłomiej Babicz, dyrektor zarządzający Obszarem Bankowości Detalicznej.
Bank nastawił się na akwizycję klientów z RORami i lokatami, przez internet pozyskał w 2017 r. ponad 120 tys. nowych klientów i blisko 2 mld zł nowych depozytów. – W 2017 r. rozpoczęliśmy również budowanie bankowości relacyjnej i dwukrotne zwiększyliśmy udział klientów z wpływami wynagrodzeń do banku. Zrealizowaliśmy ten cel dzięki wzrostowi rozpoznawalności marki, ale również uruchamiając specjalne oferty lokat dla klientów z wpływem wynagrodzenia, udostępniając darmowe wpłatomaty, wdrażając płatności mobilne Android Pay i specjalne oferty promocyjne przygotowywane np. wspólnie z VISA – dodaje Agnieszka Porębska-Kość.