Po III kwartale 2017 r. liczba umów bankowości internetowej wśród klientów indywidualnych przekroczyła 35 mln sztuk – wynika z najnowszych danych Związku Banków Polskich. Tylko przez trzy miesiące przybyło 450 tys. nowych umów, a przez rok aż o 2 mln. To wzrosty o odpowiednio 1,3 proc. i 6,2 proc.
Internet coraz popularniejszy, ale...
Jednak nieco zmalała liczba użytkowników aktywnych, czyli tych logujących się do swojego serwisu bankowości internetowej przynajmniej raz w miesiącu. Na koniec września ich liczba wyniosła 15,71 mln, o 67 tys. mniej niż kwartał wcześniej, choć o 414 tys. więcej niż na koniec września 2016 r.
Pomimo rosnącej popularności bankowości internetowej wciąż spore grono klientów korzysta właściwie tylko z oddziałów. Szacuje się, że jest ich około 40-50 proc. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec czerwca 2017 roku banki (także spółdzielcze) prowadziły 39 mln kont (w zdecydowanej większości to konta aktywne, ostatni banki zamykały nieaktywne konta, ich liczba spadła też ze względu na zmianę sposobu sprawozdawczości banków do NBP).
W segmencie klientów biznesowych nie zaobserwowano istotnych zmian. Liczba umów bankowości internetowej jest relatywnie stabilna. W ujęciu kwartalnym wzrosła o 2 tys. sztuk, osiągając 2,386 mln. Nieco większy wzrost odnotowany został wśród przedsiębiorców aktywnie wykorzystujących możliwości bankowości internetowej. Ich liczba zwiększyła się w ciągu trzech miesięcy o 8 tys., a w ciągu roku o 48 tys. użytkowników (odpowiednio o 0,6 proc. i 3,51 proc.).
Więcej kart i transakcji
Wzrosła też liczba będących w obiegu kart płatniczych i ogólna liczba kart na koniec września wyniosła 38,51 mln sztuk, z czego 32,37 mln stanowiły karty debetowe, a 5,89 karty kredytowe. Tym samym, po raz pierwszy w historii publikacji danych w raporcie NetB@nk, liczba kart płatniczych przypadających na jednego mieszkańca w Polsce osiągnęła wskaźnik 1.