Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank ten, szósty pod względem wielkości aktywów w Polsce, już od wiosny miał problemy ze spełnieniem niektórych wskaźników wypłacalności, wymaganych przez Komisję Nadzoru Finansowego, ale optymalizował kapitał, m.in. sprzedając spółkę faktoringową oraz sekurytyzując część kredytów gotówkowych i samochodowych. Jednak dopiero szereg zmian regulacyjnych, które weszły w życie w ostatnich kilku tygodniach, zmusiły go do emisji akcji. Po dokonaniu bilansu otwarcia z początkiem stycznia, uwzględniającego wdrożenie nowego standardu rachunkowości IFRS 9 (przyśpiesza moment tworzenia rezerw kredytowych i obniża współczynniki kapitałowe), okazało się, że na poziomie skonsolidowanym współczynnik kapitału Tier 1 jest za niski o 0,87 pkt proc., a łączny współczynnik TCR o 0,11 pkt proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.