Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Będzie plasował się pomiędzy zwykłymi (dla banków tanimi) i bezpiecznymi obligacjami senioralnymi a papierami podporządkowanymi (dla banków drogimi), które są bardziej ryzykowne (są ostatnie w kolejce do wykupu w razie problemów banku, mogą zostać zamienione na akcje albo nawet umorzone).
Ministerstwo Finansów, autor projektu, podaje, że celem jest klarowne wyodrębnienie dodatkowej kategorii długu i kolejności zaspokojenia wierzycieli w przypadku upadłości banku. Nowa kategoria długu ma w całości zaliczać się do minimalnego wymogu dotyczącego funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL). W ten sposób polskie prawo zostanie dostosowane do unijnego, bo 27 grudnia 2017 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej została opublikowana dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE dotycząca uprzywilejowania niezabezpieczonych instrumentów dłużnych w hierarchii roszczeń w postępowaniu upadłościowym. Jak informuje nas BFG, zgodnie z dyrektywą państwa członkowskie są zobligowane do wprowadzenia nowej kategorii długu nieuprzywilejowanego do 29 grudnia 2018 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.