Od połowy lutego klienci Raiffeisen Polbanku mogą korzystać z płatności Blik. Tym samym zyskali możliwość szybkiego, bezpiecznego i wygodnego płacenia w Internecie, wypłacania gotówki z bankomatów oraz realizacji płatności bezgotówkowych w tradycyjnych sklepach.
– Uruchomienie płatności Blik to kolejny krok na drodze do realizacji naszej strategii dostarczania klientom wygodnych, partnerskich rozwiązań, które – pozostając proste w obsłudze – znacznie ułatwiają użytkownikom zaspokajanie rozmaitych codziennych potrzeb – mówi Tomasz Dymowski, dyrektor departamentu bankowości detalicznej w Raiffeisen Polbanku.
Blik to jedna z najszybszych metod płatności w sklepach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. W 2017 roku jego użytkownicy wykonali ponad 33 miliony transakcji, o wartości 4,5 mld zł. Najdynamiczniej rozwijającym się kanałem Blika są płatności w e-sklepach, które stanowią obecnie ponad 70 proc. wszystkich transakcji – w ten sposób można płacić praktycznie w całym polskim e-commerce. Blikiem można także wypłacać pieniądze w ponad 17 tys. bankomatów oraz płacić w 230 tys. terminali w punktach sprzedaży.
– Przystąpienie kolejnego banku do Systemu Blik potwierdza zainteresowanie i popularność naszej metody płatności wśród użytkowników bankowości mobilnej. Jesteśmy przekonani, że dzięki udostępnieniu usługi w Raiffeisen Polbanku, zanotujemy kolejne wzrosty i coraz więcej osób będzie miało możliwość sprawdzić jak szybki, wygodny i bezpieczny jest Blik – mówi Adam Kokoszkiewicz, dyrektor departamentu w Polskim Standardzie Płatności, operatorze systemu.
Udziałowcami PSP jest sześć banków: PKO BP, BZ WBK, mBank, ING Bank Śląski, Millennium i Alior. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. W grudniu do systemu dołączył BGŻ BNP Paribas, na początku drugiego kwartału zrobi to Credit Agricole. Wreszcie zdecydował o tym, raptem parę dni temu, Pekao, drugi co do wielkości bank w Polsce. Wzbogacanie jego aplikacji PeoPay o Blika będzie przeprowadzane dwufazowo (rozłożone będą na drugi i trzeci kwartał tego roku). Wtedy w systemie będzie już 11 banków, które prowadzą około 95 proc rachunków bankowych w Polsce. Z 13 największych banków komercyjnych w Polsce systemu nie mają tylko Handlowy i Deutsche Bank Polska (ten zostanie przejęty przez BZ WBK, więc ostatecznie jego klienci pod koniec roku Blika zyskają).