Dzięki przystąpieniu do programu Bank Pekao będzie mógł zaoferować firmom bezpłatne korzystanie z terminali przez 12 miesięcy (to główne założenie tej inicjatywy). Oferta skierowana jest przede wszystkim do mikro i małych przedsiębiorców, którzy nigdy nie akceptowali płatności kartowych bądź nie posiadali takiej możliwości przez ostatnie 12 miesięcy. Program „Polska Bezgotówkowa" to wspólna inicjatywa wydawców kart, agentów rozliczeniowych, organizacji płatniczych, Związku Banków Polskich i Ministerstwa Rozwoju.
- Pekao od lat wspiera rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce. Robimy to dwutorowo. Z jednej strony rozwijając sieć akceptacji kart udostępniając terminale w tysiącach sklepów, łącznie z największą siecią detaliczną w kraju, czy angażując się w inicjatywy wspierające obrót bezgotówkowy, z drugiej zaś wprowadzamy innowacyjne produkty kartowe oraz płatności mobilne. Chcemy znacząco przyczynić się do rozwoju płatności bezgotówkowych w naszym kraju – mówi Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Pekao.
Przedsiębiorcy, którzy spełniają kryteria i podpiszą umowę z Pekao, przez 12 miesięcy nie poniosą żadnej opłaty za akceptację kart. Oznacza to, że nie zapłacą opłat za dzierżawę terminali, przy czym ich liczba w firmie nie może przekroczyć trzech. Nie zapłacą też prowizji od obrotu bezgotówkowego, pod warunkiem, że obrót na każdy terminal nie przekroczy 100 tys. zł.
To nie pierwszy raz, kiedy Bank Pekao S.A. znacząco przyczynia się do rozwoju płatności bezgotówkowych. Historycznie Bank Pekao S.A. był pierwszym bankiem, który w latach '90 wprowadził na rynek karty płatnicze. Od 1993 roku bank był też agentem rozliczeniowym. Natomiast w ostatnich latach Bank Pekao wprowadził terminale do największej sieci sklepów detalicznych w kraju. Bank jako pierwszy w kraju wydał innowacyjną kartę wielowalutową, która w Polsce umożliwia płacenie w złotówkach, a za granicą w walucie danego kraju. Również jako pierwszy w kraju i jeden z pierwszych banków w Europie wprowadził płatności zbliżeniowe HCE (PeoPay), dzięki którym można płacić smartfonem we wszystkich terminalach zbliżeniowych w kraju i za granicą.
Na koniec 2017 r. bank posiadał 66 tys. aktywnych terminali POS i był jednym z paru głównych graczy na rynku. Łącznie w Polsce jest ponad 605 tys. terminali i choć przez rok liczba ta zwiększyła się o prawie 92 tys., to eksperci szacują, że wciąż brakuje kilkaset tysięcy takich urządzeń. Przez trzy lata dzięki Programowi Polska Bezgotówkowa, który finansują głównie banki i agenci rozliczeniowi oraz operatorzy kart kwotą 600 mln zł, może przybyć 500 tys. nowych terminali płatniczych.