Katarzyna Sułkowska p.o. prezesa Alior Banku, Michał Chyczewski zrezygnował

Michał Chyczewski nie doczekał się na zgodę KNF i zrezygnował z funkcji p.o. prezesa. Jego miejsce zajmie wiceprezes Katarzyna Sułkowska.

Publikacja: 13.03.2018 08:10

W poniedziałek rada nadzorcza Aliora po przyjęciu rezygnacji Michała Chyczewskiego z pełnienia funkcji wiceprezesa i p.o. prezesa Alior Banku, powierzyła kierowanie pracami zarządu wiceprezes Katarzynie Sułkowskiej, związanej z tą instytucją od jej początku.

KNF do tej pory nie wydała zgody

Chyczewski został powołany na p.o. prezesa w połowie czerwca ubiegłego roku, ale od tej pory nie doczekał się zgody KNF na objęcie funkcji prezesa (spekulowało się, że nadzór nie chciał uznać jego pracy w firmach konsultingowych za odpowiednie doświadczenie do kierowania bankiem). W tym samym czasie p.o. prezesa Pekao został Michał Krupiński, który zgodę od nadzoru dostał już na początku listopada.

– Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom za pracę nad umacnianiem pozycji Alior Banku w polskim sektorze bankowym. To był przełomowy okres dla naszej organizacj – mówi Chyczewski.

Jego zdaniem do sukcesów banku należy zaliczyć: przyjęcie i rozpoczęcie operacjonalizacji strategii „Cyfrowego buntownika", otwarcie oddziału w Rumunii, wdrożenie nowej bankowości cyfrowej, wzmocnienie pozycji na rynku małych i średnich przedsiębiorstw. - Życzę nowej prezes aby dalej efektywnie realizowała nakreślony przez zarząd plan efektywnego rozwoju Alior Banku – dodaje.

Celem nadal szybki rozwój

Katarzyna Sułkowska ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie z dyplomem w dziedzinie finansów i bankowości. Z Aliorem związana jest od momentu jego powstania, czyli od 2008 r. W obecnym zarządzie odpowiadała za obszar ryzyka, a w poprzednich również za operacje. Wcześniej pracowała w BPH i Citibank Polska.

– Zarząd pod moim kierownictwem będzie kontynuował realizowanie działań związanych z operacjonalizacją strategii „Cyfrowego buntownika", w szczególności wzmacniając pozycję banku w segmencie mikro- i małych przedsiębiorstw, zwiększając liczbę klientów z główną relacją bankową w obszarze klienta detalicznego, a także wdrażając własną metodykę zarządzania zasobami IT (AGILOR) oraz Model Zarządzania Innowacjami banku w celu umocnienia przewagi konkurencyjnej w oparciu o technologię – mówi Sułkowska. Zaznacza, że bank będzie dalej dynamicznie rozwijał się, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej pozycji kapitałowej i płynnościowej.

Zarząd uzupełniony

Rada nadzorcza przyjmując rezygnację Michała Chyczewskiego podziękowała mu za przygotowanie planu operacjonalizacji strategii oraz szybkie przystąpienie do jego wdrożenia. W komunikacie podano, że w „przekonaniu rady nadzorczej zasadnicze znaczenie dla banku miało niezwykle efektywne zakończenie restrukturyzacji po przejęciu wydzielonej części Banku BPH. Było to głównym powodem poprawy bieżących wyników banku w drugiej połowie 2017 r. w stosunku do oczekiwań rynku. Efektem docenienia poprawy sytuacji finansowej banku była decyzja agencji ratingowej Fitch o poprawie perspektywy ratingu z neutralnej na pozytywną"

Nadzór uzupełnił skład zarządu powołując Marcina Jaszczuka na stanowisko wiceprezesa. Jaszczuk ma 14-letnie doświadczenie w sektorze finansów. Od 2014 r. pracuje w PZU, gdzie odpowiada za obszar współpracy z instytucjami finansowymi i spółkami grupy PZU. Wcześniej był również wiceprezesem spółki Saski Partners, specjalizującym się w finansach korporacyjnych. Był też związany z Eurus Capital, JP Morgan, Deloitte oraz Hexeline i zajmował się analizą biznesową. W 2007 r. ukończył Uniwersytet Łódzki, uzyskując dyplom z ekonometrii.

Obecnie w zarządzie Aliora zasiada sześć osób: Katarzyna Sułkowska (p.o. prezesa), Filip Gorczyca, Sylwester Grzebinoga, Marcin Jaszczuk, Urszula Krzyżanowska-Piękoś, Celina Waleśkiewicz (wiceprezesi).

Banki
Santander BP pozytywnie zaskoczył
Banki
Zysk Pekao wyraźnie powyżej oczekiwań
Banki
Bank Pekao miał 1 514 mln zł zysku netto, 19,6% ROE w I kw. 2024 r.
Banki
Bank Santander BP miał 1 564,74 mln zł zysku netto, 20,1% ROE w I kw. 2024 r.
Banki
Banki będą mieć zaskakująco dobry wynik odsetkowy. A zyski?
Banki
Słodko-gorzkie prognozy dla największych banków