Co jest przewagą portali polskich banków? 93 proc. z nich jest zaprojektowanych w RWD (Responsive Web Design, technika projektowania strony, tak aby jej wygląd i układ dostosowywał się automatycznie do rozmiaru okna przeglądarki, na której jest wyświetlany np. komputera, smartfona czy tabletu). W Europie jedynie 53 proc. portali bankowych zaprojektowano w ten sposób.

Polskie banki częściej niż europejskie integrują się z portalami społecznościowymi, np. pozwalają przez komunikator Facebooka porozmawiać z konsultantem. Polskie banki są też lepsze w możliwości zakładania kont online. Słabiej wypadają w wykorzystaniu materiałów wideo. Europejskie często przedstawiają wideo szkoleniowe np. pokazujące jak założyć konto czy wziąć pożyczkę. U nas to rzadkość.

Zmieniają się trendy i sposób w jaki banki postrzegają swoją stronę WWW. Kiedyś pełniła ona rolę wizerunkową, informacyjną. Dziś na pierwszy plan wysuwa się cel sprzedaży.

– Bankowość internetowa i mobilna są coraz ważniejszym kanałem sprzedaży i dotarcia z produktami do klientów. Zarówno portale otwarte, jak i systemy transakcyjne będą coraz mocniej nastawione na sprzedaż. Już dziś pojawiają się dobre praktyki znane z platform handlowych – inteligentne wyszukiwarki, krótkie, targetowane promocje, a przede wszystkim dedykowane oferty, skrojone na potrzeby konkretnego klienta – mówi Wawrzyniec Hyska, dyrektor sektora finansowego w e-point.

Jego zdaniem w przyszłości klienci będą zachęcani do skorzystania z nowych produktów, ale nie tylko bankowych, także usług dodatkowych od partnerów, z którymi banki coraz częściej współpracują. – Prezentowane oferty będą skrojone pod indywidualnego klienta. Systemy rekomendacji będą analizować jego transakcje, zachowanie na stronie WWW, kontakty z call-center i wizyty w oddziale, aby ułożyć dla niego najlepiej dostosowaną propozycję. A kiedy już zdecyduje się na skorzystanie, sam zakup będzie możliwie krótki, wygodny i bezproblemowy, bez wypełniania długich formularzy czy drukowania papierów – dodaje. MR