Biuro Informacji Kredytowej wraz z firmą technologiczną Billon wprowadzają na rynek rozwiązanie blockchainowe opracowane przez polskich inżynierów z Billona. Dzięki temu ma się „kopernikański przewrót" w obrocie dokumentów. W IV kwartale 2017 r. BIK i Billon rozpoczęły prace nad sektorowym rozwiązaniem problemu tzw. trwałego nośnika informacji, zdefiniowanego przez szereg regulacji i dyrektyw unijnych.
Obie firmy już w tym roku wprowadzą - nie tylko w instytucjach finansowych - technologię blockchain do przechowywania i przesyłania dokumentów na trwałym nośniku, z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu. Software Billona pozwala też na realizację usług elektronicznego potwierdzenia doręczenia oraz zdalnego zawierania umów online.
Podczas gdy wspólna inicjatywa wypłynęła z potrzeby regulacyjnej, to spółki przekonują, że korzyści z tego rozwiązania odczują także klienci indywidualni, korzystający z usług bankowych. W partnerstwie z BIK, który w ciągu 20 lat obecności na polskim rynku zgromadził w swojej bazie około 146 milionów historii kredytowych ponad 24 milionów Polaków, stwarza to przestrzeń do ochrony tożsamości i nową jakość zarządzania dokumentami klientów. Wykorzystanie technologii blockchain ma natomiast zagwarantować klientowi banku niezmienność opublikowanego dokumentu. Dodatkowo będzie miał łatwy dostęp do tego dokumentu nawet po ustaniu jego relacji z bankiem, poprzez portal bik.pl.
BIK i Billon są przekonane o możliwości wprowadzenia technologii blockchain firmy Billon do powszechnego użytku w Polsce, co wykazał przeprowadzony w IV kwartale 2017 r. pilotaż tego rozwiązania (ostatnio jednak pojawiały się informacje, że banki do spełnienia wymogów trwałego nośnika wybierają inne rozwiązania np. WORM). Testy, w których uczestniczyły polskie banki, potwierdziły, że system Billona i BIK spełnia wymogi trwałego nośnika informacji. Spółki przekonują, że dowiodły też łatwość implementacji rozwiązania, jak również jego dużą wydajność na poziomie 5 milionów publikacji dokumentów w ciągu 1 doby, co spełnia potrzeby największych instytucji finansowych w Polsce.
Wdrażany system blockchain jest otwarty i może być wykorzystywany również poza sektorem finansowym, czyli przez takie instytucje, jak firmy telekomunikacyjne, ubezpieczeniowe czy energetyczne. Współpraca Billon i BIK to pierwszy krok do wprowadzenia masowego wykorzystania technologii blockchain w zakresie zarządzania dokumentami.