Od dziś klienci banku mogą używać Blika podczas zakupów w internecie i tradycyjnych sklepach, a także wypłacać gotówkę z bankomatów. Wprowadzenie Blika do Pekao będzie przebiegać w dwóch fazach. Już teraz klienci tego drugiego co do wielkości banku w Polsce mogą korzystać z tego rozwiązania w internecie, podczas wypłat pieniędzy z bankomatów oraz realizacji płatności bezgotówkowych w tradycyjnych sklepach. W drugim etapie, przewidzianym na trzeci kwartał tego roku, użytkownicy aplikacji dostaną możliwość wykonywania przelewów na numer telefonu w oparciu o Express Elixir, a kody Blik będą akceptowane w terminalach POS Banku Pekao.
Wcześniej bank promował własną aplikację PeoPay. Zmiany właścicielskie (rok temu pakiet kontrolny od UniCreditu kupili PZU i PFR) wpłynęły na zmianę podejścia banku do tej sprawy.
Teraz Blikiem można już wypłacać gotówkę w 19 tys. bankomatów, a za chwilę także płacić w 290 tys. terminali w punktach sprzedaży. Za rozwój Blika odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Jej udziałowcami jest sześć polskich banków: Alior, Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe, a od teraz także Pekao. Od chwili dołączenia Pekao z systemu może korzystać już 96 proc. posiadaczy aplikacji mobilnych banków w Polsce.
- Polacy coraz chętniej używają Blika. Obserwujemy to po rosnącej z kwartału na kwartał liczbie zrealizowanych transakcji mobilnych. Udostępnienie systemu przez Bank Pekao zamyka pewną epokę w jego rozwoju, związaną z uzyskiwaniem pełnej powszechności w bankowości mobilnej w Polsce. Obecnie praktycznie wszyscy użytkownicy bankowych aplikacji mobilnych w Polsce mogą korzystać z Blika – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.
W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku Polacy skorzystali z niego aż 14 milionów razy, czyli 2,5 razy więcej niż rok wcześniej. W 2017 r. zrealizowano ponad 33 mln transakcji, czyli aż o 270 proc. więcej niż w 2016 r. Ich łączna wartość wyniosła ponad 4,5 mld zł. Duży wzrost to głównie zasługa rosnącej liczby użytkowników - na koniec 2017 r. było ich 6,1 mln, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej.