Za nieco ponad rok w Polsce zacznie obowiązywać unijna dyrektywa PSD2, która mocno zmieni działalność banków, a także wpłynie na korzystanie z usług bankowych ich klientów. To wymusi otwarcie się banków na firmy zewnętrzne, które będą mogły z nimi współpracować dzięki API (interfejs programowania aplikacji). Banki mogą stać się platformami, przez które – za pomocą API – różne firmy będą realizowały operacje dla klienta.
Polskie banki mimo że nowoczesne, to wciąż zamknięte
Jak wynika z badania Deloitte'a, banki w Europie zaczynają już korzystać z możliwości, które daje otwarta bankowość. Pod tym względem przodują kraje skandynawskie i bałtyckie. Tymczasem tylko śladowa część danych polskich banków jest już dostępna przez otwarte API. Tegoroczne badanie Deloitte Digital Banking Maturity pokazało, że Polska – obok Rosji, Turcji, Szwajcarii oraz Hiszpanii – znajduje się wśród krajów, które można określić mianem cyfrowych liderów bankowości. Polskie banki osiągnęły lepsze wyniki od średniej w regionie EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód) we wszystkich sześciu analizowanych ścieżkach: poszukiwaniu informacji o banku, otwieraniu konta, wdrożeniu klienta, codziennej bankowości, poszerzeniu relacji oraz zakończeniu relacji klienta z bankiem.
Jednak o tym, kto zostanie liderem w przyszłości zdecyduje wyjście poza tradycyjną bankowość, czyli tzw. otwarta bankowość i usługi pozabankowe (beyond banking). – Dyrektywa PSD2 spowoduje, że banki ułatwią dostęp do rachunków i płatności swoich klientów, co będzie jednak dopiero pierwszym krokiem na drodze do otwartej bankowości, której symbolem są właśnie API – mówi Grzegorz Cimochowski, partner i lider Sektora Instytucji Finansowych w Deloitte Polska.
Korzystanie z API przypomina proces wykorzystywany dzisiaj podczas wykonywania przelewu, z tym, że obecnie firmy świadczące takie usługi muszą zawierać osobne umowy z każdym z banków. Dzięki PSD2 nie będzie to konieczne, bo banki będą zobowiązane umożliwić komunikację swoich systemów z systemami podmiotów trzecich, właśnie za pośrednictwem interfejsu API.
Problemem jest to, że nie ma jeszcze u nas standardu Polish API, czyli interfejsu do komunikacji pomiędzy bankami a podmiotami trzecimi, na którego wprowadzenie naciska Komisja Nadzoru Finansowego. Jak deklaruje Związek Banków Polskich, w pierwszej połowie roku powinna zostać opublikowana wersja 2.0 Polish API, uwzględniająca m.in. kolejne uwagi i doprecyzowywane wymogi regulacyjne wywodzące się z tzw. RTS-ów, czyli wytycznych technicznych do PSD2. Okres testowy dla banków i fintechów przewidziany jest najpóźniej na pierwszy kwartał 2019 r.