Komisja Nadzoru Finansowego złożyła wniosek o wyrażenie opinii przez Komitet Stabilności Finansowej w sprawie zmiany wysokości bufora OSII (other systemically important institutions, inne instytucje ważne systemowo). Do tej pory wynosił 0,75 proc., ale KNF wnioskuje, aby wynosił 0,50 proc. łącznej kwoty ekspozycji na ryzyko. KNF przeprowadziła przegląd adekwatności wskaźnika bufora OSII. Ostateczna decyzja zostanie wydana przez KNF po zajęciu stanowiska przez KSF. Gdyby była pozytywna, oznaczać to będzie uwolnienie ok. 180 mln zł kapitałów mBanku (bank ma łącznie 14,5 mld zł kapitałów).
Przypomnijmy, że pod koniec listopada 2017 r. mBank otrzymał od KNF (na wniosek Komitetu Stabilności Finansowej) zrewidowany bufor OSII, podniesiony do 0,75 proc. z 0,50 proc. (przyznanego latem 2016 r.).
To była zaskakująca zamiana dla tego czwartego co do wielkości banku w Polsce. Tymczasem Pekao, czyli wiceliderowi, obniżono bufor do 0,50 proc. z 0,75 proc. Na niezmienionym poziomie pozostawiono bufory w PKO BP (0,75 proc.) BZ WBK (0,50 proc.), ING Banku Śląskim (0,50 proc.), Getin Noble Banku (0,25 proc.), BGŻ BNP Paribas (0,25 proc.) i Handlowym (0,25 proc.). Aliora, mimo że to już ósmy pod względem bilansu i siódmy pod względem kredytów bank w Polsce, nie uznano za OSII i nie nadano mu bufora. Z listy OSII usunięto natomiast Raiffesien Polbank, który jak się okazało w kwietniu, zostanie przejęty przez BGŻ BNP Paribas.