Banki mają nowe wymogi kapitałowe

Dla dywidend ważne będą też zmiany tzw. buforów frankowych.

Publikacja: 21.06.2018 05:00

Banki mają nowe wymogi kapitałowe

Foto: 123rf

PKO BP i Pekao, którymi kierują Zbigniew Jagiełło (od lewej) i Michał Krupiński, muszą mieć więcej k

PKO BP i Pekao, którymi kierują Zbigniew Jagiełło (od lewej) i Michał Krupiński, muszą mieć więcej kapitału. PKO BP przeszkodzi to w zwiększeniu dywidendy, ale Pekao nadal powinien wypłacać cały zysk. mBank, którym kieruje Cezary Stypułkowski, odczuje ulgę kapitałową, choć o jego dywidendzie zadecydują też inne czynniki.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

KNF kolejny raz rewiduje listę i wymogi kapitałowe banków uznanych za instytucje ważne systemowo. Sporo więcej kapitału będą musiały zamrozić PKO BP i Pekao, a do listy dołączy po raz pierwszy Alior. Z kolei mBank, Millennium i Getin Noble odczują ulgę kapitałową.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Dla polskich banków, dobrze dokapitalizowanych, zmiany te nie będą dużym wyzwaniem, ale wpisują się w utrzymujący się od lat trend wzrostu wymogów kapitałowych, skutkujących spadkiem rentowności, który banki próbują odrobić wzrostem opłat, prowizji i marż kredytów.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Wyższe wymogi mogą utrudnić PKO BP wzrost stopy wypłaty dywidendy, a niższe pomogą mBankowi i Millennium, choć w ich przypadku o potencjale podziału zysku decydować będą inne czynniki.

We wtorek notowania banków na GPW wyraźnie rosły.

– To odbicie po ostatnich dużych spadkach – ocenia Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy. Jego zdaniem wyniki polskich banków będą głównie uzależnione od stóp procentowych, które zostaną podniesione być może dopiero w 2020 r. – Ale mimo to ich zyski w 2019 r. urosną, bo akcja kredytowa przyspieszyła. Banki podnoszą marże i utrzymają koszty ryzyka. Będzie to jednak jedno-, a nie dwucyfrowy wzrost zysków, tak jak oczekiwano. Taki wzrost nie wystarczy do wysokich stóp zwrotu z inwestycji w banki, do tego potrzebna jest podwyżka stóp albo poprawa nastrojów na światowym rynku akcji. Gdyby pieniądze inwestorów zagranicznych miały płynąć do Polski, banki z pewnością by na tym skorzystały – dodaje.

Banki
Banki stracą na obniżkach stóp. Ale nie od razu i nie tak dużo
Banki
Kiedy niższe raty kredytów?
Banki
Listy zastawne. Tańsze kredyty?
Banki
Rewolucja pokoleniowa w bankach
Banki
Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w górę. W maju padł kolejny rekord
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków