Twórca mBanku i były prezes FM Banku dwa lata temu poinformował o nowym międzynarodowym projekcie nazwanym później Golden Sand Bank, skierowanym do najbogatszych klientów. Jesienią ubiegłego roku instytucja wskazywała, że rozpocznie działalność w ciągu pół roku.
Wygląda na to, że wreszcie projekt może wystartować operacyjnie. Technicznie wspierać go będą Asseco Poland i IBM. Nowo powstająca placówka Golden Sand Bank w Niemczech będzie bazować na centralnym systemie bankowym Asseco Core Banking, aplikacjach IBM dostępnych w modelu SaaS, a także na rozwiązaniu IBM Bank-in-a-Box, dostępnym w chmurze. Umożliwia ono m.in. obsługę rozliczeń SWIFT i SEPA-SCT, a także definiowanie produktów oraz administrowanie umowami obejmującymi rachunki bieżące oraz karty kredytowe i debetowe.
- Jesteśmy globalnym cyfrowym bankiem, i jednocześnie platformą do zarządzania majątkiem, a naszą grupą docelową są samodzielni zamożni klienci, tzw. High-Net- Worth Individuals, obywatele zdigitalizowanego świata. Nie tylko odległość od nich i odmienne strefy czasowe stanowiły dla nas ogromne wyzwanie. Potrzebowaliśmy globalnej infrastruktury, którą dodatkowo łatwo dostosować do wymagań stawianych przez krajowych regulatorów. IBM dysponował idealnym dla nas rozwiązaniem – mówił w listopadzie Sławomir Lachowski, prezes i twórca Golden Sand Bank.
Asseco wskazuje, że jest nie tylko dostawcą oprogramowania dla banków w Polsce, ale także buduje swoją pozycję na zagranicznych rynkach. - Nasze autorskie systemy wdrażamy już m.in. w Austrii, Czechach, Gruzji, Nigerii i Wietnamie. Kooperacja z IBM to dla nas jedna z dróg do tego, aby rozwijać międzynarodową obecność w sektorze finansowym. Nawiązanie współpracy zaowocowało wspólną ofertą i realizacją pierwszych projektów, czego przykładem jest stworzenie w ubiegłym roku banku Golden Sand Bank oraz rozpoczęcie prac nad wdrożeniem w Niemczech. Systemy bankowe Golden Sand Bank wykorzystują infrastrukturę i usługi IBM oraz oprogramowanie biznesowe Asseco – mówi Zbigniew Pomianek, wiceprezes Asseco Poland.
IBM Bank-in-a-Box, z którego korzystać będzie nowy bank Lachowskiego, jest rozwiązaniem udostępnianym w chmurze hybrydowowej i korzystającym z mocy obliczeniowej data centers IBM zlokalizowanych w Polsce. Dostarczane przez dział usług, IBM Services i Asseco rozwiązanie Bank-in-a-Box, ma pozwolić ograniczyć koszty inwestycyjne, potrzebne na uruchomienie przedsiębiorstwa typu fintech. - Bank-in-a-Box pozwala na uruchomienie banku w zaledwie sześć miesięcy. To w znaczący sposób redukuje koszty wdrożenia i zmniejsza ryzyko strat finansowych. Rozwiązanie wpiera wprowadzanie bieżących zmian i zapewnia również kontynuację rozwoju o nowe usługi – dodaje Artur Wróblewski z IBM Polska.