W środę rada nadzorcza zatwierdziła strategię Banku BPS i jego grupy kapitałowej na lata 2018-2026. Jednym z głównych celów BPS, jako banku zrzeszającego najliczniejszą grupę banków spółdzielczych w Polsce, jest umacnianie sektora polskiej bankowości spółdzielczej oraz zapewnienie dostępu do finansowania w społecznościach lokalnych poprzez budowę rentownego i stabilnego zrzeszenia.
Grupa Banku BPS, mając na względzie oczekiwania właścicieli dotyczące poprawy bezpieczeństwa funkcjonowania banku oraz zapewnienie wysokiej jakości usług świadczonych na rzecz zrzeszonych banków spółdzielczych, będzie realizować trzy kluczowe cele strategiczne. Są nimi kontynuacja działań stabilizacyjnych, zgodnie z realizowanym przez Bank BPS S.A. Programem postępowania naprawczego na lata 2014 – 2019, ewolucja działalności komercyjnej w kierunku stabilizacji źródeł przychodów przy zachowaniu niskiego ryzyka oraz wzmacnianie stabilności i pozycji konkurencyjnej Zrzeszenia BPS. W ramach ewolucji działalności komercyjnej bank chce dostosować działalność komercyjną do możliwości kapitałowych i uwzględni ograniczony poziom dopuszczalnego ryzyka. Zapewnia, że wykorzysta atuty zrzeszenia do wzmocnienia pozycji konkurencyjnej banków spółdzielczych i będzie efektywnie prowadził akcję kredytową w obszarach nieosiągalnych z poziomu indywidualnych banków spółdzielczych (kredyty konsorcjalne) oraz rozwinie działalność spółek produktowych (leasing, faktoring). Celem są także zmiany w grupie kapitałowej, które mają ograniczyć liczbę spółek wchodzących w skład grupy. Mają zostać jedynie te, których działalność jest ekonomicznie uzasadniona z punktu widzenia efektywnego funkcjonowania grupy.
Bank BPS wskazuje, że realizując misję wspierania polskiej bankowości spółdzielczej i zapewnienia dostępu do finansowania w społecznościach lokalnych, będzie prowadził swoją działalność w czterech głównych przenikających się obszarach:
- współpraca handlowa z bankami spółdzielczymi, mająca na celu uwolnienie ich potencjału biznesowego (m. in. kredyty konsorcjalne, leasing, faktoring, rozliczenia, karty, waluty)
- działalność zrzeszeniowa polegająca na wspieraniu banków spółdzielczych w różnych obszarach ich funkcjonowania