Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje Alior Banku potaniały przez pięć sesji o 9 proc., do 61,95 zł. Od początku roku przecena sięga 22 proc. – Jedną z przyczyn słabości notowań może być to, że inwestorzy przestraszyli się podwyższenia kapitału koniecznego do sfinansowania ewentualnego przejęcia Euro Banku. Jednak transakcja ta wydaje mi się mało prawdopodobna, bo na emisję akcji Alior musiałby uzyskać zgodę swoich akcjonariuszy, wśród których spora część to OFE, dla których problemem jest zmieszczenie w ramach pułapu inwestycyjnego trzech spółek z grupy: PZU, Pekao i Aliora. Objęcie emisji akcji i zwiększanie zaangażowania w tym ostatnim oznaczałoby konieczność zmniejszenia udziału w PZU i Pekao, czyli w atrakcyjnych spółkach, do czego mogą nie być skłonni – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.