Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ustawa o wsparciu kredytobiorców walutowych, niezależnie od jej kształtu, powinna zostać przyjęta przez parlament do końca tego roku – uważa Tadeusz Cymański z PiS, przewodniczący podkomisji sejmowej zajmującej się projektami ustaw w tej sprawie.
W Sejmie są cztery projekty. W sierpniu szef Komisji Finansów Publicznych Andrzej Szlachta wskazywał, że jeszcze jesienią powinna być uchwalona zaproponowana przez prezydenta w sierpniu 2017 r. ustawa rozbudowująca Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Ten projekt ma największe szanse na wejście w życie, bo jako jedyny otrzymał pozytywną ocenę rządu. Zakłada utworzenie w FWK specjalnej składki płaconej przez banki, z których miałyby być finansowane przewalutowania.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.