Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jednym z bohaterów marcowej rozmowy Leszka Czarneckiego, głównego akcjonariusza Getin Noble i Idea Banku, z Markiem Chrzanowskim, byłym już szefem Komisji Nadzoru Finansowego, był Zdzisław Sokal, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i przedstawiciel prezydenta w KNF.
Chrzanowski relacjonował, że „Zdzisław ma swój plan". Miał uważać, że Getin powinien upaść i za złotówkę zostać przejęty przez jeden „z tych dużych banków". BFG miałby później dokapitalizować przejmującą instytucję kwotą 2 mld zł. Chrzanowski relacjonował, że Sokal miał atakować KNF za każdą pozytywną decyzję podejmowaną w stosunku do Getin Noble Banku. „Ja zrobię wszystko, żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji, bo to nie jest postawa szczególnie zdrowa" – dodał były szef KNF.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.
Aby pieniądze nie leżały tylko na rachunkach bankowych, a faktycznie pracowały na rzecz klientów potrzebna jest odpowiednia edukacja - mówi Marcin Kosiński, prezes PKO Finat.
Aplikacje mobilne i rozwiązania cyfrowe są dominującym sposobem przesyłania pieniędzy za granicę.