Reklama

Odpisy raczej będą rosły

Ryzykiem kredyty konsumpcyjne i spowolnienie gospodarcze.

Publikacja: 05.12.2018 05:03

Odpisy raczej będą rosły

Foto: Adobestock

Narodowy Bank Polski zwraca uwagę w raporcie o stabilności finansowej na szybko rosnące, w tempie 8–10 proc. w skali roku, kredyty konsumpcyjne w polskich bankach. Kredyty te z natury są bardziej ryzykowne i przynoszą większe odpisy, a teraz – jak zaznacza NBP – na wzrost ryzyka wpływa dodatkowo szybki wzrost kredytów wysokokwotowych o wydłużonym terminie spłaty.

– W poprzednich latach banki odpuszczały segment kredytów niskokwotowych, który stał się domeną firm pożyczkowych. Obecnie także on jest atrakcyjny dla banków – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. Jednym z powodów jest chęć poprawy rentowności po wejściu podatku bankowego.

Tylko 29zł miesięcznie przez cały rok!

Skorzystaj z promocji i czytaj dalej.

Zyskaj pełen dostęp do aktualnych i sprawdzonych informacji, wnikliwych analiz, komentarzy ekspertów, prognoz i zestawień publikowanych wyłącznie na PARKIET.COM w formie tekstów oraz treści audio i wideo.

Reklama
Banki
Wysp strategii giełdowych banków. Zapowiada się ostra walka o klientów
Materiał Promocyjny
Inwestycje: Polska między optymizmem a wyzwaniami
Banki
BNP Paribas BP: główny akcjonariusz zmniejsza zaangażowanie do 75 proc.
Banki
BNP Paribas chce mieć milion nowych klientów. I obiecuje podwojenie dywidendy
Banki
Perspektywy bankowości prywatnej w Polsce. AI lepiej dopasuje usługi?
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Banki
Banki liczą na więcej milionerów i sukcesji
Banki
Ważna zmiana w zarządzie BGK
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama