Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała politykę dywidendową banków, która będzie obowiązywać w tym roku. Opiera się na średnioterminowej polityce w tym zakresie, którą KNF przedstawiła w marcu ubiegłego roku.
Główne wymogi bez zmian
To pozytywna dla sektora informacja. KNF ocenia, że sytuacja polskiego systemu finansowego jest stabilna, a nadzór prowadzi ciągły monitoring wskaźników kapitałowych podmiotów systemu i w „razie konieczności podejmuje stosowne działania zapobiegawcze i prorozwojowe".
Aby banki mogły myśleć o wypłacie dywidendy w wysokości do 75 proc. rocznego zysku, muszą mieć współczynnik kapitału Tier1 na poziomie co najmniej 6 proc. powiększony o 1,5 pkt proc., wymóg połączonego bufora i ewentualny domiar na kredyty frankowe (w 75-proc. jego wysokości). Na wymóg połączonego bufora składają się bufory: antycykliczny (obecnie 0 proc.), ryzyka systemowego (3 proc.) i zabezpieczający (już wcześniej wiadomo było, że wzrośnie do docelowego poziomu 2,5 proc. z 1,875 proc.). Oznacza to, że wymagane przez KNF współczynniki kapitałowe banków, konieczne do wypłaty do 75 proc. zysku, dla banków niemających hipotek walutowych urosły minimalnie (z powodu lekkiego wzrostu bufora zabezpieczającego). Niektórym bankom frankowym (PKO BP, Santander Bank Polska) wymogi te nieco zmalały z powodu obniżenia domiarów na tego rodzaju kredyty, innym (Millennium, mBank) lekko urosły.
Nie zmieniła się też struktura wymogu w zakresie minimalnego łącznego wskaźnika kapitałowego TCR, niezbędnego do wypłaty do 75 proc. zysku. Ma wynosić co najmniej 8 proc. powiększone o 1,5 pkt proc., wymóg połączonego bufora i ewentualny bufor frankowy (w tym przypadku w całości).
Banki chcące wypłacać 100 proc. zysków, muszą dodatkowo wziąć na swoje barki tzw. bufor stresstestowy bazujący na przeprowadzonych wiosną ubiegłego roku badaniach nadzorczych mierzących odporność banków na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny. Najprawdopodobniej bufor stresstestowy będzie mniejszy w tym roku ze względu na łagodniejszą metodologię badania niż rok wcześniej i nieco inne podejście KNF do obliczania tego bufora.