Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Podkomisja pod koniec stycznia przyjęła 23 poprawki do tego projektu, przedstawionego pierwotnie w sierpniu 2017 r. przez Kancelarię Prezydenta. Zgodnie z planami ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2019 r.
Związek Banków Polskich wnioskował, by konwersja zamykała się w określonym czasie, np. przez sześć miesięcy od wejścia w życie. – Proponujemy, aby każdy przypadek konwersji odbywał się na wniosek zainteresowanego, a dopiero na ten wniosek banki przedstawiałyby konkretną ofertę jej warunków – mówił Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP. Jego zdaniem brak konkretnego terminu działania funduszu powoduje, że tworzyć się będzie swoista długoterminowa opcja, co powodować będzie niemożność prawidłowej wyceny w księgach banków hipotek mogących zostać objętych konwersją.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.