Wyniki ankiety Narodowego Banku Polskiego przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków sugerują zacieśnianie polityk kredytowych. Jednak z wypowiedzi przedstawicieli banków nie wynika, aby miało dojść do takiego zjawiska.
Nie pierwszy raz
W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw już poprzednie kwartały upłynęły pod znakiem zaostrzania kryteriów kredytowania małych i średnich firm. W I kwartale po raz pierwszy od 2014 r. banki w sposób zauważalny zaostrzyły kryteria udzielania kredytów długoterminowych także dla dużych firm. Ponadto po raz pierwszy od kilku kwartałów zaostrzyły większość warunków udzielania kredytów firmowych. Z ankiety wynika, że banki jeszcze planują zaostrzenie polityki kredytowej dla firm, zwłaszcza dla kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich firm. Oczekują, że popyt na kredytowanie od firm nie zmieni się istotnie.
Także wobec hipotek banki już pod koniec ubiegłego roku kontynuowały zaostrzanie kryteriów głównie ze względu na przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej. Teraz – mimo wyraźnie podniesionych przez ekonomistów prognoz wzrostu PKB w tym roku oraz oczekiwanego przez banki dobrego popytu na hipoteki (wcześniej spodziewano się spadku) – nadal planowane jest zaostrzenie polityki kredytowej w tym zakresie.
Pod koniec ubiegłego roku banki łagodziły politykę w zakresie kredytów konsumpcyjnych ze względu na dużą konkurencję. W I kwartale po raz pierwszy od wielu kwartałów banki jednocześnie zaostrzyły kilka warunków udzielania kredytów konsumpcyjnych, w tym pierwszy raz od 2012 r. podniosły marżę kredytową. Teraz instytucje finansowe oczekują niewielkiego wzrostu popytu na te kredyty. Planowane jest zaostrzenie polityki przez tylko pojedyncze banki.
W opinii banków do zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów konsumpcyjnych przyczyniły się: wzrost ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą, wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytów konsumpcyjnych oraz większy popyt na kredyty konsumpcyjne.