Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jednym z głównych czynników ograniczających potencjał polskich banków do wypłaty dywidend są nie tylko ogólnie wysokie wymogi kapitałowe, ale także dodatkowe kryteria stawiane przed instytucjami mającymi sporo hipotek walutowych. To dodatkowe bufory kapitałowe oraz przewidziane w polityce dywidendowej Komisji Nadzoru Finansowego specjalne kryteria ograniczające wskaźniki wypłaty.
Spadek wartości hipotek walutowych, głównie frankowych, oraz ich udziału w portfelach kredytowych ogółem oznaczać będzie poprawę potencjału dywidendowego banków. Na koniec marca wartość hipotek frankowych w polskim sektorze wynosiła 102 mld zł, czyli o 2 proc. mniej niż rok temu, pomimo że w tym samym czasie kurs szwajcarskiej waluty urósł o 6,5 proc. Wyłączając efekt walutowy, portfel ten, wyrażony w CHF, maleje w bankach w tempie średnio 7–8 proc. rocznie. Jednocześnie w podobnym tempie rośnie portfel kredytów brutto sektora, więc jeśli tylko kurs pozostaje w miarę stabilny, udział walutowych hipotek w całości kredytów systematycznie maleje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.