- Naszą ambicją jest umożliwienie płacenia w ten sposób każdemu, kto korzysta z usług bankowych. Płatności mobilne to najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób rozliczeń. Wierzymy, że klienci banków spółdzielczych bardzo docenią to rozwiązanie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik. System ten pozwala na szybkie i bezpieczne płatności w internecie, wypłacanie gotówki z bankomatów oraz realizację płatności bezgotówkowych w tradycyjnych sklepach.

– To bardzo ważna i nad wyraz pozytywna wiadomość dla prawie półtora miliona klientów naszej grupy – mówi Mirosław Skiba, prezes SGB-Banku. - To pierwszy etap naszych intensywnych działań na rynku usług mobilnych. Chcemy, by Banki Spółdzielcze SGB, tak bliskie lokalnym społecznościom, stały się synonimem banków nowoczesnych, przyjaznych klientom i wykorzystujących cały arsenał współczesnych narzędzi informatycznych – dodaje.

Blik działa od 2015 r. i błyskawicznie stał się najwygodniejszą według klientów i jedną z najczęściej wybieranych metod płatności w internecie. Od końca 2018 r. jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze. Wystarczy wpisać na stronie sklepu sześciocyfrowy kod, a potem zatwierdzić go PINem w swojej aplikacji mobilnej na telefonie. W 2018 r. liczba transakcji Blikiem wzrosła aż do 91 mln z 33 mln w 2017 r., z kolei wartość przekroczyła 12 mld zł, podczas gdy w 2017 roku było to tylko 4,5 mld zł. Tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku użytkownicy zapłacili za pomocą tego systemu już 40 milionów razy.

Duże wzrosty to efekt przystępowania do systemu kolejnych banków. Za jego rozwój odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). Udziałowcami PSP jest sześć polskich banków: Alior, Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe. Ponad 90 proc. klientów bankowości detalicznej w Polsce może korzystać z tego systemu.