Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W lipcu Związek Banków Polskich otrzymał pierwszą odpowiedź od ministra spraw zagranicznych, podpisaną przez sekretarza stanu Piotra Wawrzyka, w której resort podtrzymał stanowisko rządu w sprawie C-260/18 Dziubak, czyli zapytań prejudycjalnych złożonych przez Sąd Okręgowy w Warszawie do TSUE w sprawie klauzul abuzywnych w umowach hipotek indeksowanych do walut.
Wiceminister wskazał wtedy, że procedura postępowania przed TSUE nie przewiduje możliwości składania uzupełniających uwag na piśmie na obecnym etapie rozpoznawania sprawy, czyli po zamknięciu postępowania pisemnego i ustnego oraz po przedstawieniu opinii przez rzecznika TSUE. Pierwotnie rząd przedstawił swoją opinię w sierpniu 2018 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.