Firmy

Aztec International Złącza z Kalifornią w tle

Aztec International, producent złączy i mocowań z siedzibą Poznaniu, za dwa tygodnie zadebiutuje na NewConnect.

Spółka ma amerykańskie korzenie – kontrolują ją właściciele firmy Aztec Washer z Kalifornii. Do obrotu wprowadza ją Biuro Maklerskie Banku DnB Nord.

W czerwcu z oferty prywatnej firma zebrała 1,5 mln zł. Pozyskane pieniądze pójdą na zwiększenie kapitału obrotowego i nowe inwestycje. Aztec zamierza m.in. unowocześnić park maszynowy i kupić nową linię technologiczną, która pozwoli na obniżenie kosztów. Spółka specjalizuje się w produkcji wkrętów i nitów, podkładek, kołnierzy uszczelniających oraz systemów mocujących. Większość z nich trafia na eksport.

Prezes spółki Marek Ciulis zwraca uwagę, że wejście na NewConnect powinno pomóc zwiększyć sprzedaż Aztec International na rynku krajowym. W ubiegłym roku firma miała 660 tys. zł czystego zysku przy przychodach przekraczających 7,7 mln zł.

Akcje Aztecu kupiło m.in. Powszechne Towarzystwo Inwestycyjne – fundusz notowany na rynku alternatywnym, który ma już 5 proc. udziałów w spółce. W portfelu PTI znajdują się też papiery Prometu z NewConnect oraz IZNS Iława notowanego na głównym rynku GPW. Główni akcjonariusze polskiego Aztecu to Henry i Matthew de Graan, którzy razem mają prawie 70 proc. akcji.

Pierwszy z nich jest założycielem firmy Aztec Washer, która działa na amerykańskim rynku od ponad 40 lat. Do Amerykanów należą również spółki w Meksyku, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Finlandii.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.