Wiadomości

Ipsos: Samoobrona zyskuje poparcie, SLD-UP traci, ale na czele wciąż PO

Warszawa, 18.03.2004 (ISB) - Samoobrona wciąż zyskuje poparcie, a rządząca koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Unii Pracy (UP) cały czas traci je. Według instytutu badawczego Ipsos, w marcu poparcie dla Samoobrony wzrosło o 7 pkt proc. do 21%, a dla SLD-UP spadło o 8 pkt proc. do 11%. Na czele rankingu pozostaje Platforma Obywatelska (PO) z niezmienionym od lutego poparciem na poziomie 30%.

W stosunku do lutowego sondażu wzrosło poparcie również dla Prawa i Sprawiedliwości (PiS) - o 3 pkt proc. do 15%. Tym samym SLD-UP zepchnięte zostało z drugiego na czwarte miejsce, niewiele powyżej progu wyborczego 8%, poniżej którego koalicja nie weszłaby do Sejmu.

Spadło poparcie dla Ligi Polskich Rodzin (LPR) - do 8% w marcu z 12% w lutym. Natomiast zyskało na popularności Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), na które chce obecnie głosować 7% ankietowanych - o 3 pkt proc. więcej niż przed miesiącem.

W marcu chęć głosowania w wyborach deklarowało 51% potencjalnych wyborców (o 1 pkt proc. mniej niż przed miesiącem), 3% osób nie miało pewności, czy weźmie udział w wyborach, zaś 45% stwierdziło, że nie weźmie w nich udziału. Spośród osób, które nie wykluczają swojego udziału w wyborach blisko jedna trzecia (30%) nie potrafiła wskazać ugrupowania, na które zagłosowałaby w wyborach, podał także Ipsos.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.