Parkiet PLUS

Co wiemy po pół roku mierzenia cen w internecie

Na świecie rośnie liczba indeksów liczonych przy użyciu big data, w tym internetowych wskaźników inflacji konsumenckiej, które mierzą poziom cen na rynku e-commerce.
Foto: Bloomberg

Ich główną zaletą jest szybkość zbierania danych – są one gromadzone w ciągu kilku godzin. W Polsce internetowy wskaźnik inflacji konsumenckiej opracowało CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – i po pół roku obserwacji może się podzielić wstępnymi wnioskami.

Ceny online versus ceny offline

Okazuje się, że strategie cenowe dla tych samych produktów różnią się w internecie i w sklepach stacjonarnych. Brytyjski urząd statystyczny na podstawie dziewięciomiesięcznej analizy cen żywności i napojów bezalkoholowych zaobserwował, że skumulowany spadek cen w sklepach tradycyjnych wyniósł 2,5 proc., podczas gdy spadek cen w internecie wyniósł 6,7 proc. Podobne obserwacje, tylko dotyczące elektroniki, płyną z amerykańskiej analizy Digital Price Index firmy Adobe2. Zakumulowany spadek cen telewizorów kupowanych internetowo w okresie luty 2015–luty 2016 wyniósł 20,3 proc. w porównaniu z 15 proc. podanymi przez urząd statystyczny w USA.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.