REKLAMA
REKLAMA

Nawigacja

Byki i Niedźwiedzie przyznane

Już po raz 22. prestiżowe statuetki trafiły do najlepszych firm i menedżerów. Najlepsi zarządzający funduszami odebrali Złote Portfele.

Byki rozdane. Na zdjęciu laureaci

Foto: PARKIET, B. Skrzyński skrzyński Borys Skrzyński

Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet" już po raz 22. przyznała statuetki Byków i Niedźwiedzi dla najlepszych spółek oraz instytucji i osobowości naszego rynku kapitałowego. Uroczysta gala jak co roku odbyła się w gmachu GPW i zgromadziła liczne grono gości.

Sztuka wyboru

Kiedy patrzymy na wykresy głównych indeksów naszej giełdy, wniosek nasuwa się sam – ubiegły rok był słaby. Jak zwykle – diabeł tkwi w szczegółach. Na GPW i NewConnect notowanych jest 900 spółek – wystarczy więc mądrze wybrać i czekać na wysoki zwrot z zakupu akcji. Nasi laureaci spisali się znakomicie. Wyceny rekordzistów urosły w trzycyfrowym tempie! Najlepszą inwestycją okazały się akcje Biotonu – kurs biotechnologicznej firmy zyskał ponad 200 proc.

Najwięcej emocji dostarczają nagrody, o których przyznaniu decyduje kapituła. Doświadczeni redaktorzy i dziennikarze „Parkietu" przez cały rok bacznie obserwują, jak spisują się spółki i menedżerowie. Premiujemy przede wszystkim budowanie wartości dla akcjonariuszy przez konsekwentne realizowanie planów. To prawdziwy sens inwestowania na giełdzie. Kapituła zadecydowała, że statuetka dla najlepszej spółki z indeksu WIG20 należy się PKN Orlen. Paliwowy koncern dobrze wykorzystał niskie notowania ropy naftowej w kontekście uzyskiwanych marż i zabezpieczenia dostaw.

Zwycięzcą w indeksie mWIG40 został CD Projekt, który odniósł niekwestionowany światowy sukces dzięki wydaniu trzeciej części gry „Wiedźmin".

Tradycyjnie za wygranych należy uznać wszystkich nominowanych, ale trofea trafiły do ścisłej giełdowej elity.

Statuetka dla najlepszej spółki z indeksu sWIG80 powędrowała do odzieżowego Bytomia, który zbiera owoce głębokiej restrukturyzacji.

Miano lidera na rynku NewConnect uzyskało PGS Software, dynamicznie rozwijające się mimo dużej konkurencji w branży IT.

Rynek nie był też łaskawy dla giełdowych debiutantów, co nie przeszkodziło spółce Uniwheels w uplasowaniu oferty o wartości ponad 0,5 mld zł – największej od IPO Alior Banku w 2012 r. Prezesem roku został szefujący Amice Wronki Jacek Rutkowski. Spółka jest wciąż liderem krajowego rynku AGD mimo ogromnej zagranicznej konkurencji. Łącznie do laureatów trafiło 15 statuetek Byków i Niedźwiedzi.

Lepiej niż lokaty

Już po raz 11. raz rozdaliśmy też Złote Portfele najskuteczniejszym zarządzającym. Zwroty z inwestycji w fundusze były mniej spektakularne niż w przypadku uhonorowanych Bykami i Niedźwiedziami spółek. Wahały się między 3 a 12 proc. – to jednak wciąż bardzo dobry wynik, mając na uwadze słabość rynku i mizerię, jaką oferowały lokaty bankowe. Gratulując wszystkim zwycięzcom i nominowanym, pozostaje życzyć wszystkim, by odbicie indeksów warszawskiego parkietu, które obserwujemy od stycznia, okazało się trwałe.

LISTA LAUREATÓW:

Byki i Niedźwiedzie:

 

Prezes roku | Jacek Rutkowski, Amica

Spółka roku z wig20 | PKN Orlen

Spółka roku z mWIG40 | CD Projekt

Spółka roku z sWIG80 | Bytom

Spółka roku z NewConnect | PGS Software

Najlepsza inwestycja w spółkę | Bioton

Debiut roku | Uniwheels

OFE roku | OFE PZU Złota Jesień

TFI roku | Noble Funds TFI

Dom maklerski roku | DM PKO BP

Platforma foreksowa roku | HFT Brokers

Ekonomista roku | Ernest Pytlarczyk, mBank

Analityk fundamentalny roku | Maciej Bobrowski, DM BDM

Analityk techniczny roku | Maciej Stencel, ING Securities

Analityk foreksowy roku | Krzysztof Wańczyk, ING Securities

 

Złote Portfele:

CP Absolute return FIZ

NOBLE FUND AKCJI MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK

INVESTOR ZRÓWNOWAŻONY

NOBLE FUND STABILNEGO WZROSTU PLUS

PZU PAPIERÓW DŁUŻNYCH POLONEZ

BPS PŁYNNOŚCIOWY

AGIO KAPITAŁ


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA