Analizy

11 analityków technicznych typuje spółki na maj

Michał Krajczewski

Foto: Archiwum

Michał Krajczewski analityk Raiffeisen Brokers

Kruk

Kurs akcji Kruka znajduje się od początku kwietnia w zwężającej się konsolidacji. Przedłużające się wahania w obrębie długiej białej świecy z 2 kwietnia zwiększają prawdopodobieństwo wybicia kursu w górę i kontynuacji trendu wzrostowego trwającego od początku roku. Układ taki daje równocześnie korzystny stosunek zysku do ryzyka. Ustawiając stop-loss na poziomie poprzedniego wsparcia na 57,5 zł, a zlecenie take-profit na 74 zł (trzykrotność szerokości konsolidacji) osiągamy relację wynoszącą 3,3:1.

STOP     57,5 zł

CEL     74 zł

Poprzedni typ: Millennium

Kupno: 4,74 zł

Sprzedaż: 4,4 zł (stop loss)

Krzysztof Borowski katedra bankowości SGH

Farmacol

Cena utrzymuje się w trendzie bocznym, po wcześniejszej fali wzrostowej. Najważniejszym wsparciem jest luka hossy z drugiej połowy marca tego roku. W najbliższym czasie trend powinien „wypchnąć" cenę w górę – przebicie oporu na 52,5 zł otworzyłoby drogę ku nowym maksimom cenowym. Silnym wsparciem jest poziom 41,5 zł. Wskazania widoczne na wskaźnikach i oscylatorach, podobnie jak układ średniej ruchomej 13-sesyjnej, potwierdzają lokalny trend boczny (korekta po fali wzrostowej). Wskaźnik akumulacja/dystrybucja uwidacznia równowagę na rynku tego waloru.

STOP     41,2 zł

CEL     55,77 zł

Poprzedni typ: Farmacol

Kupno: 47,98 zł

Sprzedaż: 44,8 zł (stop loss)

Wojciech Woźniak analityk DM Millennium

Impexmetal

Po kilku spadkowych sesjach z rzędu na wykresie została utworzona świeca z zerowym korpusem oraz długim dolnym i górnym cieniem świadcząca o niezdecydowaniu inwestorów i kończącej się przewadze podaży na rynku. Następna długa biała świeca w połączeniu ze zwiększonymi obrotami mogą świadczyć o próbie odwrócenia niekorzystnego trendu. Wskaźnik Stochastic wygenerował sygnał kupna, bliskie tego są również MACD oraz RSI. Pierwszy poziom realizacji zysków wyznacza ostatnia krótka konsolidacja. Ustanowienie nowych minimów w cenie zamknięcia będzie sygnałem sprzedaży.

STOP     1,84 zł

CEL     2,6 zł

Poprzedni typ: Benefit Systems

Kupno: 238 zł

Sprzedaż: 250,4 zł (w portfelu do końca kwietnia)

Piotr Neidek analityk DI BRE Banku

Kruszwica

Od wybicia ze średnioterminowej formacji odwrócenia trendu, czyli oG&R (odwrócona głowa z ramionami) minęły już prawie dwa miesiące i na razie postępująca korekta do linii szyi nie generuje sygnałów mogących zanegować oczekiwania ruchu do 44 zł. Dzienne EMA (wykładnicze średnie kroczące) utrzymują sygnał kupna, wskaźniki impetu przemawiają na korzyść dalszych wzrostów, zaś brak dystrybucji po marcowym silnym przerzucie akcji sugeruje dalszy wzrost kursu. Po listopadowej pułapce bessy na wybicie czeka sierpniowy szczyt, co oznaczałoby jednocześnie wybicie linii trendu spadkowego i kontynuację wzrostów.

STOP    28,97 zł

CEL    43 zł

Poprzedni typ: Zremb

Kupno: 0,42 zł

Sprzedaż: 0,41 zł (w portfelu do końca kwietnia)

Piotr Kaźmierkiewicz analityk CDM Pekao

TP

Po przełamaniu linii krótkoterminowego trendu spadkowego podczas sesji 12 kwietnia sytuacja techniczna spółki wygląda obiecująco. Konsolidacja notowań po wybiciu pozwala oczekiwać trwałej zmiany tendencji w średnim terminie i testu tegorocznych maksimów w niedługim czasie. Poniedziałkowa sesja przyniosła pierwszą próbę opuszczenia konsolidacji górą. Mimo niepowodzenia, warto zwrócić uwagę na obrót, który towarzyszył tej próbie. Jest on podstawą do tego, by sądzić, że atak wkrótce będzie ponowiony. Utrzymująca się trzeci tydzień relatywna siła notowań w stosunku do pozostałych spółek z indeksu WIG20 potwierdza te oczekiwania.

STOP     6,37 zł

CEL     7,38 zł

Poprzedni typ: ekspert nie brał udziału w budowie poprzedniego portfela

Mariusz Truchan analityk Efix DM

PZU

Podtrzymuję swój typ z kwietnia. Kurs akcji od początku roku jest w trendzie horyzontalnym. Obecnie cena jest blisko jego górnego ograniczenia. Oczekując w maju odreagowania na WIG20, typuję jednego z głównych udziałowców tego indeksu jako lidera zwyżek. Za odwróceniem trendu na głównym indeksie przemawia wyhamowanie spadków przy istotnym zniesieniu Fibonacciego (61,8 proc.) dla fali wzrostowej rozpoczętej w maju 2012 r., oraz liczne dolne długie cienie przy ostatnich świecach. Obecny trend boczny na wykresie PZU można traktować jako przystanek po 6-miesięcznej fali wzrostowej z ubiegłego roku, a przebicie oporu 440 zł (w cenie zamknięcia) umożliwi kontynuację wzrostu.

STOP     392 zł

CEL     480 zł

Poprzedni typ: PZU

Kupno: 406,6 zł

Sprzedaż: 430,5 zł (w portfelu do końca kwietnia)

Tomasz Jerzyk analityk DM BZ WBK

TP

Kurs akcji znajduje się w silnym trendzie spadkowym, który sprowadził notowania do poziomu 6,23 zł. Na wykresie doszukuję się formacji klina zniżkującego oraz możliwej formacji odwróconej głowy z ramionami. Obydwa wzory zaliczane są do struktur zapowiadających zmianę trendu. Istotnym oporem dla zwyżek jest 6,8 zł, a jego przebicie powinno otwierać drogę do wzrostu do 7,02 zł lub też 7,37 zł. W bardziej optymistycznym wariancie celem powinien być poziom 7,37 zł lub też 7,58 zł. Wsparciem jest z kolei pułap 6,55 zł oraz minimum na 6,23 zł. Kupowałbym akcje po 6,75 zł, a poziom docelowy wyznaczam na 7,37 zł. Zlecenie stop-loss postawiłbym na 6,44 zł.

STOP     6,44 zł

CEL     7,37 zł

Poprzedni typ: KGHM

Kupno: 155,5 zł

Sprzedaż: 150,8 zł (stop loss)

Agata Filipowicz- -Rybicka analityk BM BPH

LPP

Cena akcji od ponad miesiąca konsolidowała się w okolicach swoich maksimów. Ostatnie dni kwietnia przyniosły dynamiczny atak na poziom 6150 zł, co przyniosło nowy historyczny szczyt notowań na poziomie 6500 zł. Pojawienie się w układzie graficznym dwóch białych świec wraz z luką wzrostową w momencie pokonywania oporu, a także wygenerowana pozytywna dywergencja pomiędzy RSI i jego filtrem Composite Index sugerują możliwość kontynuacji wybicia. Potencjalny zakres ruchu może sięgnąć 7000 zł. Wzrostowy scenariusz zostanie zanegowany w momencie zejścia poniżej ostatniego dołka. Potencjalny techniczny stop loss to 5750 zł, a take profit to 7000 zł.

STOP     5750 zł

CEL     7000 zł

Poprzedni typ: ekspert nie brał udziału w budowie poprzedniego portfela

Krzysztof Ojczyk analityk Noble Securities

TP

Zwyżka z pierwszej sesji tygodnia dopełniła budowaną od końca marca formację oRGR (odwrócona głowa z ramionami) z linią sygnalną położoną na wysokości 6,8 zł. Formalnie do wybicia górą jeszcze nie doszło, ale na taki rozwój wydarzeń wskazuje zachowanie siły relatywnej, wyraźnie rosnącej w trakcie formowania prawej części głowy i ramienia. Po oczekiwanym opuszczeniu formacji górą, celem sugerowanym przez jej wysokość stanie się poziom 7,35 zł – to będzie take profit. Wstępny stop loss to 6,54 zł, zaś po przekroczeniu linii sygnalnej przez kurs zamknięcia zostanie on podniesiony do 6,79 zł.

STOP     6,54 zł

CEL     7,35 zł

Poprzedni typ: TVN

Spółka nie weszła do portfela, bo nie zostały spełnione warunki kupna

Katarzyna Płaczek analityk DM IDMSA

Eurocash

Korekta na Eurocashu okazała się być prostokątem, a więc formacją kontynuacji trendu, a nie jak mogło się wydawać pierwotnie – potrójnym szczytem. Poniedziałkowa sesja przyniosła wybicie w górę wraz z pokonaniem poziomu 56,05 zł, co stanowi sygnał kupna z potencjałem wzrostu do 62,45 zł. Wygenerowany sygnał kupna jest potwierdzony przez oscylator RSI(14), który złamał linię negatywnej dywergencji. To mocna przesłanka za podjęciem ryzyka. Take profit to 62,45 zł. Stop loss wyznaczam na 55 zł, ale wraz z pokonaniem 62 zł należy go podnieść do  tego poziomu.

STOP     55 zł

CEL     62,45 zł

Poprzedni typ: Midas Kupno: 0,7 zł

Sprzedaż: 0,72 zł (w portfelu do końca kwietnia)

Przemysław Smoliński analityk DM PKO BP

Komputronik

Po silnych spadkach z lutego i marca, przez ostatnie tygodnie kurs akcji poruszał się horyzontalnie. Najbliższe sesje mogą jednak przynieść przełamanie górnego ograniczenia konsolidacji na poziomie 4,75 zł, co oznaczałoby pojawienie się sygnału kupna. W takim przypadku zlecenie zabezpieczające (na koniec sesji) należałoby ustawić na poziomie 4,58 zł, a zlecenie realizacji połowy zysku na 5,22 zł. Po jego osiągnięciu zlecenie stop należy podnieść do 4,82 zł (na zamknięcie sesji), a pozostałą część pozycji zamknąć na poziomie 5,54 zł.

STOP     4,58 zł

CEL     5,54 zł

Poprzedni typ: Enel-Med

Kupno: 5,07 zł

Sprzedaż: 5,05 zł (w portfelu do końca kwietnia)

Która giełdowa spółka najwięcej zyska w maju? Jakie są Twoje typy? Przyłącz się do dyskusji na Facebooku i forum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.