#WykresDnia: zagrożony rating USA

Agencja Fitch potwierdziła rating Stanów Zjednoczonych AAA ale rozważa go pod kątem możliwej obniżki w związku z walką o limit zadłużenia.

Publikacja: 25.05.2023 10:27

#WykresDnia: zagrożony rating USA

Foto: Mandel NGAN

parkiet.com

Impas w Kongresie, który doprowadził Amerykę na skraj bankructwa, może zagrozić doskonałemu ratingowi Stanów Zjednoczonych, zapowiedział Fitch. Agencja ratingowa umieściła najwyżej notowane amerykańskie kredyty na liście obserwacyjnej negatywnej, odzwierciedlając niepewność związaną z obecną debatą na temat pułapu zadłużenia i możliwością pierwszego w historii niewypłacalności. Posunięcie to ma miejsce, gdy republikańscy i demokratyczni ustawodawcy negocjują podwyższenie limitu zadłużenia USA, chociaż nie osiągnięto jeszcze porozumienia. Po tym jak sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone mogą nie być w stanie zapłacić rachunków już 1 czerwca, kraj stoi w obliczu możliwości bezprecedensowego bankructwa, które może mieć katastrofalne skutki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie.

Fitch, jedna z trzech największych agencji ratingowych wraz z Moody's i S&P, umieściła USA „AAA” na „negatywnym ratingu”, sygnalizując, że może obniżyć ocenę długu USA, jeśli prawodawcy nie zgodzą się na ustawę podnoszącą limit zadłużenia Departamentu Skarbu USA .

- Rating Watch Negative odzwierciedla zwiększoną partyjność polityczną, która utrudnia osiągnięcie rezolucji w sprawie podniesienia lub zawieszenia limitu zadłużenia pomimo szybko zbliżającej się daty x (kiedy Departament Skarbu USA wyczerpuje swoją pozycję gotówkową i zdolność do nadzwyczajnych środków bez zaciągania nowego długu) - poinformowała firma w oświadczeniu. Fitch dodał jednak, że nadal wierzy, że prawodawcy przyjmą rezolucję przed „X-date”.

Biały Dom w środę wskazał ruch Fitch Ratings jako powód do pilnego podniesienia pułapu zadłużenia.To jeszcze jeden dowód na to, że niewypłacalność nie wchodzi w grę i wszyscy odpowiedzialni prawodawcy to rozumieją. – Wzmacnia to potrzebę szybkiego przyjęcia przez Kongres rozsądnego, dwustronnego porozumienia, aby zapobiec niewypłacalności – powiedział rzecznik Białego Domu w oświadczeniu.

Departament Skarbu w środę wieczorem również to podkreślił i powiedział, że potencjalna obniżka pokazuje, dlaczego Kongres musi natychmiast zająć się pułapem zadłużenia.

– Tak jak sekretarz Yellen ostrzegała od miesięcy, przepychanka z limitem zadłużenia wyrządza poważne szkody firmom i amerykańskim rodzinom, podnosi krótkoterminowe koszty pożyczek dla podatników i zagraża wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych – powiedziała rzeczniczka Departamentu Skarbu Lily Adams. – Dzisiejsze ostrzeżenie podkreśla potrzebę szybkich dwustronnych działań Kongresu w celu podniesienia lub zawieszenia limitu zadłużenia i uniknięcia sfabrykowanego kryzysu dla naszej gospodarki – dodała.

Urzędnicy budżetowi Białego Domu i republikańscy negocjatorzy spotykają się w tym tygodniu, próbując rozwiązać impas. Dyskusje dotyczyły zarówno zwiększenia limitu zadłużenia, jak i ograniczenia przyszłych wydatków federalnych.

Spiker Partii Republikańskiej, Kevin McCarthy, powiedział dziennikarzom w środę, że negocjacje są nadal produktywne, ale wiele dni rozmów nie przyniosło jeszcze porozumienia, które według obu stron mogłoby zdobyć większość głosów w obu izbach Kongresu. – Głęboko wierzę, że rozwiążemy ten problem – powiedział McCarthy. – Nie zamierzamy zbankrutować. Pozostało jednak niejasne, w jaki sposób prezydent Joe Biden i Demokraci nalegający na stosunkowo niewielkie cięcia wydatków rządowych i republikanie naciskający na bardziej ostre cięcia mogą dojść do porozumienia i w jakim stopniu pułap zadłużenia zostanie podniesiony powyżej obecnego poziomu 31,4 bln USD.

– Nie podniosę podatków – powiedział McCarthy, odrzucając propozycję Białego Domu dotyczącą podwyższenia podatków dla najbogatszych amerykańskich podatników i dużych korporacji. Powiedział też, że nie pozwoliłby na głosowanie w Izbie Reprezentantów nad środkiem mającym na celu podniesienie pułapu zadłużenia bez towarzyszących temu cięć wydatków. – Sześćdziesiąt procent Amerykanów uważa, że ​​nie powinniśmy podnosić pułapu zadłużenia bez cięcia wydatków – powiedział.

W 2011 r. agencja S&P po raz pierwszy w historii obniżyła rating kredytowy USA, obniżając ich rating do AA+. Ponad dekadę później agencja ta nadal nie przywróciła swojego ratingu.

Zdaniem ekspertów niewypłacalność Stanów Zjednoczonych może wywołać falę uderzeniową w całej światowej gospodarce i potencjalnie spowodować recesję. Może to oznaczać wyższe koszty pożyczek dla rządu i samych Amerykanów oraz ogromny hamulec dla wzrostu gospodarczego.

Kontrakty futures na Dow spadły w środę wieczorem o ponad 85 punktów w wyniku ostrzeżenia Fitch, ale S&P 500 i Nasdaq osiągnęły pozytywne wyniki.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty