W ramach rocznego raportu dotyczącego System Open Market Account za 2022 r. bank podał, że zasoby Fed, które obecnie wynoszą 8,7 bln USD, prawdopodobnie spadną do około 6 bln USD do połowy 2025 r., po czym utrzymają się na stałym poziomie przez około rok. Następnie oczekuje się, że gospodarstwa będą rosły, aby utrzymać równowagę ze wzrostem gospodarki i wzrosnąć do 7,2 bln USD do 2030 r.
W ramach wysiłków zmierzających do schłodzenia inflacji poprzez szybkie podwyżki krótkoterminowych docelowych stóp procentowych, Fed uzupełnił tę pracę procesem rozpoczętym latem zeszłego roku, mającym na celu zmniejszenie wielkości swoich zasobów SOMA.
Agresywne zakupy obligacji skarbowych i listów zastawnych, które rozpoczęły się wraz z początkiem pandemii koronawirusa w marcu 2020 r., ponad dwukrotnie zwiększyły wartość SOMA, która zeszłego lata osiągnęła szczytowy poziom niespełna 9 bilionów dolarów. Fed pozwala teraz na wygaśnięcie posiadanych przez siebie obligacji o wartości zaledwie 100 miliardów dolarów miesięcznie i nie można ich wymienić.
Raport Fed z Nowego Jorku zawierał również prognozy dotyczące sytuacji ujemnych dochodów netto, z jakimi boryka się instytucja w ramach wysiłków zmierzających do podniesienia stóp procentowych. Podniesienie docelowej stopy funduszy federalnych z poziomu bliskiego zera do obecnego przedziału 4,75 proc. do 5 proc. gwałtownie zwiększyło koszty stóp procentowych banku centralnego i obecnie przewyższa dochód, jaki uzyskuje on z usług i odsetek od posiadanych obligacji.
Chociaż w 2022 r. Fed nadal był w stanie zwrócić nadwyżki zysków Skarbowi Państwa, jego dochody stały się ujemne pod koniec ubiegłego roku. Fed wychwytuje tę sytuację za pomocą tego, co nazywa odroczonym aktywem, środkiem księgowym, który rejestruje stratę, która zostanie następnie pokryta, gdy Fed powróci do rentowności.
Fed podniósł odsetki, które płaci do 4,8 procent od ONRRP i 4,9 procent od rezerw bankowych, ale stawki, jakie zarabia na zakupach QE, pozostają w większości niezmienione.