twitter.com

Ceny hurtowe używanych pojazdów (z uwzględnieniem średniego przebiegu i sezonowości) spadły o 3,6 proc. od lipca w pierwszych 15 dniach sierpnia. Wskaźnik wartości pojazdów używanych Manheim spadł do 211,6, co oznacza wzrost o 8,8 proc. od sierpnia 2021 r. Nieskorygowana zmiana cen w pierwszej połowie sierpnia była spadkiem o 2,0 proc. w porównaniu z lipcem, pozostawiając nieskorygowaną średnią cenę o 6,6 proc. rok do roku.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni ceny Manheim Market Report (MMR) odnotowały wyższe niż normalnie i stałe spadki, co skutkowało skumulowanym spadkiem o 1,2 proc. trzyletniego indeksu MMR, który reprezentuje największą kohortę roku modelowego na aukcji. W ciągu pierwszych 15 dni sierpnia wskaźnik MMR Retention, czyli średnia różnica w cenie w stosunku do aktualnego wskaźnika MMR, wyniósł średnio 98,2 proc., co wskazuje, że modele wyceny wyprzedzają ceny rynkowe. Średni dzienny współczynnik konwersji sprzedaży wynoszący 51,3 proc. w pierwszej połowie sierpnia wzrósł w porównaniu ze średnią dzienną w lipcu wynoszącą 46,8 proc., ale pozostaje niższy niż typowy współczynnik konwersji o tej porze roku. Najnowsze trendy w kluczowych wskaźnikach sugerują, że hurtowe wartości używanych pojazdów powinny spaść w drugiej połowie miesiąca.

Ceny wyrównane sezonowo we wszystkich głównych segmentach rynku były wyższe rok do roku w pierwszej połowie sierpnia. Samochody dostawcze odnotowały największy wzrost, o 14,5 proc., podczas gdy oba segmenty samochodów innych niż luksusowe ponownie wyprzedziły całą branżę pod względem sezonowych wzrostów rok do roku. W porównaniu z lipcem wszystkie główne segmenty odnotowały spadki cen, przy czym najbardziej spadły SUV-y i pickupy, a najmniej samochody dostawcze i kompaktowe. Korekta sezonowa wzmocniła spadki, ale wszystkie główne segmenty odnotowały nieskorygowane spadki cen w pierwszych 15 dniach sierpnia.

Podaż w dni sprzedaży detalicznej wyniosła 47 dni, co oznacza spadek o cztery dni od końca lipca. Podaż dzienna wzrosła o osiem dni rok do roku i o dwa dni więcej w stosunku do tego samego tygodnia w 2019 roku. Wykorzystując dane dotyczące sprzedaży i zapasów z Manheim szacuje się, że dostawa hurtowa zakończyła się w lipcu na 31 dni, o pięć dni więcej od końca czerwca i o dziewięć więcej dni rok do roku. Od 15 sierpnia podaż hurtowa wynosiła 30 dni, o jeden dzień mniej niż od końca lipca i wzrosła o osiem dni rok do roku i pięć dni wyższa niż w 2019 r. Wyższa niż normalnie podaż oznacza warunki, które faworyzują kupujących niż sprzedających.

Średnia cena za jednostki o podwyższonym ryzyku wynajmu sprzedane na aukcji w pierwszych 15 dniach sierpnia wzrosła o 16,8 proc. rok do roku. Ceny ryzyka wynajmu wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu do całego miesiąca lipca. Średni przebieg dla jednostek ryzyka wynajmu w pierwszej połowie sierpnia (przy 57 988 milach) był niższy o 17,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim oraz o 1,4 proc. miesiąc do miesiąca.

Pierwsze sierpniowe odczyty dotyczące nastrojów konsumenckich z University of Michigan wzrosły o 7 proc. do 55,1. Wzrost wynikał z poprawy przyszłych oczekiwań, gdy pogląd na obecne warunki pogorszył się. Głównym zmartwieniem w danych było to, że oczekiwana inflacja za pięć lat wzrosła do 3,0 proc. z 2,9 proc. w lipcu, ale oczekiwania konsumentów dotyczące inflacji w przyszłym roku spadły do 5 proc. z 5,2 proc. w lipcu. Poglądy konsumentów na temat warunków zakupu pojazdów pogorszyły się wraz z pogorszeniem poglądów zarówno na ceny, jak i stopy procentowe. Jedynymi wcześniejszymi sytuacjami, w których konsumenci czuli się gorzej w kwestii oprocentowania kredytów samochodowych niż teraz, były lata 1980-1982, kiedy oprocentowanie było znacznie wyższe. Dzienny indeks nastrojów konsumentów Morning Consult wzrósł w pierwszych 15 dniach sierpnia o 4,9 proc. Indeks poprawił się wraz ze spadkiem cen gazu. Średnia cena benzyny bezołowiowej w kraju wyniosła w poniedziałek 3,95 USD, co oznacza spadek o 21 proc. w stosunku do szczytu w czerwcu.

Miesięczny wskaźnik wartości pojazdów używanych Manheim jest niezależny od podstawowych zmian w charakterystyce sprzedawanych pojazdów. Jest coraz częściej uznawany zarówno przez analityków finansowych, jak i ekonomicznych za główny wskaźnik trendów cenowych na rynku pojazdów używanych.