– Oczekujemy, że zainteresowanie kruszcem w Polsce utrzyma się na wysokim poziomie i rynek odnotuje wzrost względem roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę dynamikę sprzedaży w I kwartale, podtrzymujemy szacunek wielkości rynku na 5,5 tony w całym roku – deklaruje Mariusz Malec, prezes wybierającej się na NewConnect Mennicy Wrocławskiej.
Rynek złota inwestycyjnego w Polsce raczkuje. W 2011 r. sprzedano około 3 ton sztabek i monet bulionowych (o ich wartości decyduje waga) wobec około 1,5 tony rok wcześniej.
Mennica Polska na czele
Liderem na rynku pozostaje giełdowa Mennica Polska. – I kwartał był bardzo udany, sprzedaliśmy osobom fizycznym 400 kg złota wobec około 180 kg rok wcześniej. Wprowadziliśmy też własne monety bulionowe – w ciągu pięciu tygodni sprzedaliśmy ich około 300. To dużo, ponieważ produkt dopiero co wchodzi na rynek – mówi Mariusz Przybylski, rzecznik spółki.
Lidera coraz szybciej ściga Mennica Wrocławska. Spółka w I kwartale sprzedała prawie 350 kg kruszcu, podczas gdy w całym 2011 r. (firma rozpoczęła działalność w lutym) było to pół tony. – Sprzedaż była na tym samym poziomie, co w końcówce ubiegłego roku, czyli bardzo dobrym – ocenia Malec.
Obecna od niedawna na małej giełdzie Grupa Mennice Krajowe sprzedała w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku około 70 kg kruszcu.