Wielka rewolucja na polskim rynku
Zarówno przedstawiciele GPW, jak i domów maklerskich podkreślają, że wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego UTP (Universal Trading Platform) na naszej giełdzie to historyczne wydarzenie. Po prawie 13 latach funkcjonowania na emeryturę odchodzi wysłużony system Warset. I choć zdaniem specjalistów stary system dobrze spełniał swoją rolę, to rynki wciąż ewoluują i wcześniej czy później musiało dojść do zmiany technologii na GPW. Według wstępnych założeń UTP miał ruszyć 2 listopada. Tak się jednak nie stało. GPW odstąpiła bowiem od tej daty. Ówczesny prezes warszawskiego parkietu Ludwik Sobolewski tłumaczył tę decyzję kwestiami bezpieczeństwa rynku. Nowa data została wyznaczona na 15 kwietnia. Niewiele jednak brakowało, aby i w tym terminie system nie wystartował. Niemal do ostatniej chwili trwały dyskusje między GPW a domami maklerskimi, czy uruchomienie UTP w tym terminie nie zagraża bezpieczeństwu rynku. Po burzliwej dyskusji postanowiono jednak, że system ruszy 15 kwietnia. Dzień później nie będzie jednak sesji giełdowej, co ma pozwolić na minimalizację ryzyka zwłaszcza w obszarze rozliczeń transakcji, na którą szczególnie w ostatnim czasie narzekali maklerzy.
UTP to większe możliwości
Nowa platforma transakcyjna w porównaniu z Warsetem jest szybsza, bardziej wydajna, skalowalna i ma większą przepustowość. Co to oznacza w praktyce? UTP daje możliwość obsługi kilkadziesiąt razy większej liczby zleceń w danej jednostce czasu. Wydajność systemu Warset to około 850 zleceń na sekundę (maksymalna zaobserwowana wydajność to 328 zleceń na sekundę). W systemie UTP jest to ponad 20 razy więcej, bo 20 tys. zleceń na sekundę z możliwością zwiększenia w razie potrzeby?(każde dodanie serwera Trading Unit pozwala na zwiększenie wydajności systemu o kolejne 10 tys. zleceń/sekundę). GPW tym samym stara się dorównać największym giełdom. System UTP jest bowiem używany przez giełdy grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli.
UTP będzie wdrażany w kilku fazach
Mimo że oficjalnie nowy system na naszym rynku ma ruszyć w poniedziałek, to w rzeczywistości będzie on wdrażany w kilku fazach. 15 kwietnia będzie wdrożony system w wersji CDE, czyli system obsługujący wszystkie typy instrumentów handlowanych obecnie na giełdzie. Instrumenty pochodne w tym systemie będą jednak notowane w uproszczonej funkcjonalności. Dopiero w drugim etapie planowane jest wdrożenie wyspecjalizowanego systemu do handlu derywatami – UTP-D. Ma on być wprowadzony do końca 2014 r. GPW już jednak zapowiedziała, że po wprowadzeniu UTP będzie sukcesywnie uruchamiać nowe segmenty rynku instrumentów pochodnych i nowe klasy aktywów, które dotychczas nie mogły być wprowadzane na rynek na szerszą skalę ze względu na ograniczenia technologiczne Warsetu.
Nowości w UTP
Nowy system ma pozwolić nie tylko na rozwój instrumentów rynku pochodnych. Wiele zmian czeka inwestorów w zasadach handlu. Pojawią się nowe rodzaje zleceń, a część już obecnych zostanie zmodyfikowana. Warto jednak podkreślić, że te najczęściej wykorzystywane przez inwestorów (z limitem ceny) nie ulegną zmianie. Nowością będzie natomiast zlecenie PEG, które będzie podążać za najlepszym limitem kupna bądź sprzedaży i przyjmuje ich limit, co zwiększa szanse na realizację zlecenia. Dojdą także zlecenia z nowymi typami ważności: WNF (ważne na najbliższy fixing), WNZ (ważne na zamknięcie) czy też WDC (ważne do czasu określonego przez składającego?zlecenie). Z palety dostępnych zleceń zniknie PCRO (po cenie rynkowej na otwarciu). W ramach UTP będzie funkcjonowało jedynie?zlecenie PCR (po cenie rynkowej), które podobnie jak zlecenie PKC (po każdej cenie) ulegnie modyfikacji. Szczegółowy opis funkcjonowania nowych zleceń można znaleźć na stronie internetowej GPW oraz w większości domów maklerskich.
System animatora rynku
Nowością w stosunku do technologii Warset będzie również pojawienie się systemu animatora rynku (SAR). Będzie on przeznaczony dla instrumentów, dla których będzie istniał obowiązek posiadania animatora (np. instrumenty strukturyzowane czy też warranty). System animatora rynku zakłada też nieco inne zasady notowania w porównaniu z podstawowym systemem UTP. Na tym rynku animator może kwotować tylko te instrumenty, dla których pełni funkcję animatora. Jednocześnie tylko jeden podmiot może pełnić funkcję animatora dla danego instrumentu. Brak kwotowań animatora?oznacza zatrzymanie handlu danym instrumentem.