Zapowiedziane przez rząd zmiany w OFE będą mieć wpływ nie tylko na wyceny spółek giełdowych. Mogą również sprawić, że wzrośnie ruch na rynku fuzji i przejęć. OFE posiadają bowiem znaczące pakiety w wielu giełdowych spółkach. Jak zauważa DI BRE, do tej pory fundusze nie były zmuszone do zbytniego przejmowania się płynnością zarządzanych portfeli. Jednak z chwilą, gdy udział akcji w ich portfelach wzrośnie, z pewnością będą bardziej skrupulatnie się przyglądały ofertom od np. inwestorów branżowych.
– Posiadanie dużych pozycji w poszczególnych spółkach wydaje się w kontekście przyszłorocznych decyzji potencjalnie niebezpieczne, stąd zapewne pojawią się ruchy wyprzedzające – mówi Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający DM Infinity8. Jego zdaniem w niektórych przypadkach ze strony OFE można oczekiwać zachowania podobnego do funduszy private equity, czyli podejścia typu: „mój okres inwestycyjny dobiega końca – czas znaleźć kupca".
Owoce restrukturyzacji
Wśród spółek, które mogą zmienić właściciela, wymienia się m.in. Polski Koncern Mięsny Duda. – W I półroczu zarząd sygnalizował już, że prowadzone są rozmowy w sprawie sprzedaży spółki inwestorowi branżowemu. Na pewno jednak na taką transakcję musiałyby się zgodzić banki, których udział w głosach to prawie 30 proc. – zaznacza Adam Kaptur, analityk Millennium DM.
Łakomym kąskiem może być też Ciech. – MSP deklarowało wcześniej, że planuje pełną prywatyzację Ciechu, a preferowaną formułą będzie publiczne wezwanie. Spółka jest obecnie w coraz lepszej kondycji, a zarządowi udało się uporać z większością problemów, które na pewno do tej pory zniechęcały potencjalnych inwestorów do jej przejęcia – mówi Kamil Kliszcz, wicedyrektor działu analiz DI BRE Banku. Dodaje, że koncentracja na segmencie sodowym i restrukturyzacja kosztowa to czynniki, które zwiększają atrakcyjność inwestycyjną Ciechu.
Rynek się konsoliduje
Wśród spółek, które mogą zmienić właściciela, DI BRE wymienia Kruka. Spółkę wyróżnia ekspozycja na rynek windykacyjny w Europie Środkowo-Wschodniej oraz duży udział OFE w akcjonariacie. Czy pod młotek pójdzie też Netia, wobec nabierającej tempa konsolidacji na europejskim rynku telekomów?