Analitycy mówią jednym głosem: wyniki finansowe spółek notowanych na warszawskim parkiecie będą się poprawiać. W niektórych przypadkach można prognozować skokową poprawę zysków będącej efektem wysokiej tzw. dźwigni operacyjnej. Dzięki niej nawet relatywnie niewielki wzrost przychodów powinien się przełożyć na znaczący wzrost osiąganych marż i zysków operacyjnych.
Ożywienie sprzedaży
Widoczne już w Polsce i na europejskich rynkach ożywienie gospodarcze zaczyna się przekładać na wzrost obrotów rodzimych spółek. Ich dynamika nie zawsze proporcjonalnie się przekłada na wzrost zysków. Jak przekonują analitycy, gdy gospodarka rusza, dynamika zysków jeszcze bardziej przyspiesza. – Poziom wrażliwości zysku EBIT na zmianę przychodów z działalności operacyjnej ma bezpośredni związek z udziałem kosztów stałych w kosztach całkowitych przedsiębiorstwa. W okresie ożywienia gospodarczego, spółki o wysokim poziomie dźwigni operacyjnej zwiększają zyski znacznie szybciej od spółek, których koszty zmienne stanowią znaczną część kosztów całkowitych – wyjaśnia Jerzy Nikorowski, doradca inwestycyjny BM BNP Paribas Polska. Ten efekt już można dostrzec w wynikach rodzimych spółek.
Znaczącą poprawę rezultatów może się pochwalić Inter Cars. – Przy znaczącej dynamice sprzedaży wystąpi pozytywny efekt dźwigni operacyjnej, co spółka wykaże na poziomie raportowanych zysków. Do tego dochodzi spadek kosztów finansowania związany z obniżką stóp procentowych – przekonuje Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM IDM. Z szacunków ekspertki wynika, że zysk operacyjny spółki zwiększył się w III kwartale aż o 77 proc. przy jednoczesnym wzroście przychodów o 19 proc.
Pozytywny efekt dźwigni jest także wyraźnie widoczny w wynikach Forte. – Producent mebli w ostatnim czasie zdecydowanie zwiększa wolumen sprzedaży, dzięki czemu może się pochwalić dynamiką przyrostu wyniku rzędu kilkudziesięciu procent, licząc rok do roku. Oczekujemy, że trzeci kwartał również był pod tym względem udany, choć ryzykiem na 2014 r. pozostaje pogarszająca się kondycja niemieckiego rynku meblowego. Dotychczasowy wzrost zamówień z sektora pozytywnie odbija się również na wynikach producenta płyt wiórowych z Grajewa – wskazuje Krystian Brymora, analityk DM BDM.
Adam Kaptur, analityk Millennium DM, wskazuje, że dzięki dźwigni operacyjnej poprawę w III kwartale odczuły spółki zajmujące się handlem obuwiem i odzieżą. – Pod tym względem na uwagę zasługują zwłaszcza mniejsze spółki z branży, dla których lepsza dynamika sprzedaży osiągnięta dzięki wyjątkowo korzystnej pogodzie we wrześniu oznacza zdecydowaną poprawę rezultatów, a w niektórych przypadkach nawet wyjście na plus na poziomie netto – przewiduje specjalista.