Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Amerykański rząd wskazał, że polityka gospodarcza rządu Angeli Merkel szkodzi strefie euro i światowemu ożywieniu gospodarczemu. „Anemiczne tempo wzrostu popytu krajowego w Niemczech oraz zależność od eksportu zaszkodziły przekształceniom w gospodarce strefy euro. Efektem netto tego jest presja deflacyjna w strefie euro a także w światowej gospodarce" – mówi raport Departamentu Skarbu. Autorzy raportu przypominają, że w 2012 r. Niemcom udało się uzyskać nienaturalnie dużą nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, wynoszącą 238,5 mld USD, gdy w przypadku Chin sięgnęła ona 193,1 mld USD. Departament Skarbu wzywa więc Niemcy, by pobudziły popyt wewnętrzny i uczyniły przez to gospodarkę strefy euro stabilniejszą. Niemiecki rząd odpowiedział oburzeniem. „Ta krytyka jest nieuzasadniona. Nasza nadwyżka na rachunku obrotów bieżących jest wyrazem silnej konkurencyjności niemieckiej gospodarki oraz międzynarodowego popytu na wysokiej jakości produkty z Niemiec" – mówi komunikat ministerstwa gospodarki RFN. Czy to zamyka sprawę? Bynajmniej. Zarzuty Departamentu Stanu nie wzięły się z powietrza, były powtarzane przez tę instytucję od dłuższego czasu (choć w łagodniejszej formie) i są zbieżne z tym, co mówi wielu ekonomistów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.