W Komisji Nadzoru Finansowego znajduje się obecnie 38 prospektów emisyjnych debiutantów, z tego 18 postępowań jest zawieszonych. W ostatnich tygodniach daje się zauważyć ruch indeksów w górę. Od początku stycznia WIG zyskał 3 proc., a sWIG80 prawie 7 proc. Poprawiające się nastroje rynkowe mogą zachęcać do przeprowadzenia ofert publicznych.
– Obserwujemy istotny wzrost zainteresowania debiutem na GPW potencjalnych emitentów, co w połączeniu z poprawą koniunktury na rynku (m.in. ustabilizowaniem napływów do funduszy akcji) może skutkować udanym rokiem – uważa Agnieszka Wyszomirska, dyrektor wydziału obsługi emisji DM BOŚ.
Spółki z różnych branż
Potencjalnych debiutantów możemy podzielić na trzy grupy. Pierwszą są firmy przenoszące się z NewConnect. W 2015 r. na rynek główny przeskoczyć chcą m.in. Wind Mobile, Izo-Blok, Esotiq & Henderson, HM Inwest, Indata Software, Braster, Mediacap, Milestone Medical, Hortico, Bloober Team, Boruta-Zachem oraz 11 bit studios. Łączna kapitalizacja tych 12 spółek sięga 900 mln zł. To sporo, zważywszy że wartość rynkowa wszystkich spółek z NewConnect nie przekracza 9 mld zł.
Drugą grupę stanowią firmy wydzielane z podmiotów już notowanych na rynku głównym. Coraz bliżej debiutu jest Private Equity Managers z portfela MCI. W najbliższym czasie spodziewa się zatwierdzenia prospektu, a ofertę publiczną chce przeprowadzić jeszcze w marcu. Kusi inwestorów wysoką dywidendą. Z kolei giełdowy Pelion chce upublicznić Polską Grupę Farmaceutyczną. Nie ujawnia jednak bliższych informacji na temat planowanego debiutu. Podobnie jak Redan, który na giełdę wysłać chce spółkę zależną Adesso. Na razie informuje tylko, że trwają prace związane z debiutem i że powinno do niego dojść w tym roku. Więcej konkretów znamy w przypadku InPostu z grupy Integera. Zarząd giełdowej spółki zapowiada, że operator pocztowy może zostać wprowadzony na parkiet jeszcze w I półroczu. Na giełdę trafić miał też biznes deweloperski Emperii, ale odłożyła te plany, tłumacząc to kiepską koniunkturą.
Z kolei trzecia grupa debiutantów to spółki, które do tej pory nie miały z warszawską giełdą do czynienia. Wśród nich jest Raiffeisen, deweloperzy Atal i Lokum oraz produkujący drukarki Zortrax. W przypadku Raiffeisena pojawiały się informacje, że oferta objęłaby ponad 25 proc. akcji banku.