Eksperci od fundamentów górą na trudnym rynku

Mimo pogarszających się nastrojów na rynku majowe propozycje w większości się sprawdziły. To pozwoliło podtrzymać dobrą passę analityków.

Aktualizacja: 03.06.2016 01:09 Publikacja: 02.06.2016 14:00

Eksperci od fundamentów górą na trudnym rynku

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji spadków. Co gorsza, tempo wyprzedaży nawet przyspieszyło, utrwalając wśród inwestorów negatywną opinię na temat możliwości zarabiania na akcjach w maju.

Dodatkowych emocji dostarczył inwestorom zakończony niedawno sezon publikacji wyników za I kwartał. Nie zabrakło bowiem niespodzianek w raportach, które zatrzęsły notowaniami niejednej spółki. Biorący udział w naszej rywalizacji eksperci z biur maklerskich, dzięki udanej selekcji, nie dali się jednak zaskoczyć. Poza jednym przypadkiem wszyscy byli górą w rywalizacji z trudnym rynkiem, zwiększając jednocześnie stan posiadania w akcjach.

Rynek został w tyle

Stopy zwrotu z portfeli, w skład których weszły wytypowane przed miesiącem spółki, okazały się lepsze od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 3,8 proc.), ale również od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez specjalistów od analizy technicznej, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu (w maju zanotował 1,4-proc. ujemną stopę zwrotu). Uśredniony wynik wszystkich portfeli fundamentalnych wyniósł w ubiegłym miesiącu 2,1 proc.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM PKO BP. Broker po raz drugi z rzędu zostawił konkurencję w tyle, wypracowując 3,7-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów Noble Securities, których zwiększyli swój stan posiadania o 2,8 proc. W pierwszej trójce znaleźli się również analitycy z DM BDM, których portfel był 2,5 proc. na plusie.

Po pięciu miesiącach tegorocznej rywalizacji dodatnią stopą zwrotu mogą się pochwalić wszyscy uczestnicy. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o ponad 37 proc. grubszy niż na starcie rywalizacji. Na druga pozycję, dzięki najlepszemu wynikowi w maju, wdarli się eksperci z DM PKO BP wypracowując zysk na poziomie 22 proc. Za nimi, z niewiele gorszym wynikiem, uplasował się DM BPS.

Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 19,6 proc., podczas gdy indeks WIG stracił w tym czasie 1,3 proc.

Roszady w portfelach

Choć zakończony miesiąc nie obfitował zbyt wiele okazji do zarobku, wytypowane przed miesiącem walory, dzięki starannej selekcji, pozwoliły zarobić uczestnikom naszej zabawy. Stopy zwrotu wypracowane przez obecne w portfelach walory zachęciły naszych ekspertów do realizacji zysków. To był jeden z głównych argumentów przemawiających za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje spółek, które w zakończonym miesiącu już całkiem sporo zyskały, np. Mex Polska, Instal Kraków czy Plast-Box.

Jednocześnie z łask wypadły spółki, które mimo pokładanych w nich nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków. W maju było ich nieco więcej niż w poprzednim miesiącach, co nie powinno specjalnie dziwić, biorąc pod uwagę nie najlepszą koniunkturę na krajowym rynku akcji. W ich miejsce w portfelach na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych propozycji. Nasi typujący pozostają konsekwentni, jeśli chodzi o wybór segmentów rynku, szukając okazji do zarobku przede wszystkim wśród małych i średnich spółek. Biorąc pod uwagę konkretne branże, uwagę zwraca nadreprezentacja w portfelach spółek przemysłowych, czego najlepszym przykładem jest obecność aż w trzech portfelach walorów Alumetalu. Nie zabrakło też miejsca dla deweloperów oraz oraz przedstawicieli szeroko pojętego handlu detalicznego, których wspólnym mianownikiem jest zależność od popytu konsumpcyjnego.

Propozycje na czerwiec

Czym kierowali się analitycy, wybierając walory do czerwcowego portfela? Część emitentów zyskała uznanie po publikacji raportów kwartalnych. Wiele spółek, zwłaszcza tych mniejszych, pozytywnie zaskoczyło rezultatami i/lub przedstawiło obiecujące prognozy na 2016 rok (Arctic Paper, Alumetal, Enter Air). Brokerzy zakładają, że perspektywa poprawiających się rezultatów będzie wywierała pozytywny wpływ na notowania. Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną, zwłaszcza na tle rynkowych konkurentów. Świadczyć o tym mogą zachęcające poziomy wskaźników wyceny. Czynnik ten przesądził o wyborze papierów m.in. Alumetalu, Indykpolu czy Stalproduktu.

Istotnym argumentem przesądzającym o atrakcyjności okazują się też dywidendy. Najbardziej uwagę przykuwają stopy dywidend, które w wielu przypadkach zapowiadają się atrakcyjnie. Zdaniem ekspertów czynnik ten może zwiększyć zainteresowanie papierami m.in. ABC Daty, Prime Car Management czy Ambry.

[email protected]

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cognor, Stalprofil | Zmiana struktury portfela.

- Instal Kraków | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- MFO | Spółka systematycznie poprawia wolumeny sprzedaży i wyniki; dodatkowo na przełomie I i II kw. nastąpiły istotne podwyżki cennikowe i przełamanie trendu spadku cen stali.

- Muza | Spodziewamy się dalszej poprawy wyników. Bardzo niski EV/EBITDA za 2015 rok, a zgodnie z naszymi założeniami na 2016 spada on do 2,0x. Akcentujemy też zgłoszony nowy program skupu akcji, bezpieczny bilans i wartość hotelu w Spale.

- Stalprodukt | Akcentujemy odbijające ceny cynku; silny wzrost rentowności w segmencie profili za sprawą dobrych wolumenów i wzrostu cenników; EV/EBITDA spółki na 2016 rok wynosi ok. 4,5x.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Grajewo, Krynicki Recykling | Rozczarowujące zachowanie kursów w ostatnim czasie.

- Plast-Box | Realizacja zysków.

- Trakcja | Ustępuje miejsca innym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- ABC Data | Atrakcyjny poziom dywidendy.

- Elektrotim | Liczymy na poprawę wyników w II kwartale i dywidendę.

- Enter Air | Liczymy na poprawę wyników wraz ze szczytem sezonu i większą liczbą maszyn.

- Indykpol | Atrakcyjna wycena. Liczymy na wzrost notowań po ostatniej przecenie.

- Prime Car Management | Atrakcyjny poziom dywidendy.

- Private Equity Managers | Atrakcyjny poziom dywidendy.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Amica, Kęty | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

- JSW | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- MOL | Zakładamy dalszą poprawę notowań w scenariuszu wzrostu cen ropy.

- Unibep | Pozytywnie wyróżniająca się spółka w branży budowlanej z potencjałem wzrostowym.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Elemental Holding, Trakcja | Inne spółki oceniamy aktualnie atrakcyjniej.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Arctic Paper | Rosnący spread na celulozie (liściasta-iglasta) i zamknięcie fabryki w Niemczech będą wspierać wyniki spółki.

- Ciech | Rekordowy rok na rynku sody. Uruchomienie nowych mocy produkcyjnych.

- MCI Capital | Zwiększenie dyskonta w notowaniach spółki do wartości jej aktywów netto (NAV).

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Cube.ITG, Robyg | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Alumetal | Atrakcyjna wycena na tle rynku, dobre perspektywy rozwoju.

- Ambra | Defensywna spółka dywidendowa na trudniejszy miesiąc.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Inter RAO | Nie dostrzegamy impulsów wzrostowych po wypłacie wysokiej dywidendy.

- Mex Polska | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica | Dobre perspektywy na kolejne kwartały (eksport – poprawa w Rosji, wciąż wysokie dynamiki w Niemczech i Skandynawii, kraj – program 500+), szansa na przekroczenie naszych prognoz na 2016 rok.

- Serinus | Odbicie cen ropy powinno wpływać na poprawę wyników.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss), dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

Mex Polska

Walory restauracyjnej spółki były w maju najlepszą inwestycją wśród firm, które znalazły się w składzie portfeli fundamentalnych. Akcje Mex Polska w ciągu miesiąca przyniosły prawie 30-proc. stopę zwrotu. Wzmożony popyt był efektem pojawienia się na rynku pozytywnej rekomendacji z ceną docelową znacząco przewyższającą obecną wycenę. Zdaniem analityków spółka ma spory potencjał do poprawy wyników finansowych, które napędzać będą otwarcia kolejnych lokali sieci Pijalni Wódki i Piwa, charakteryzującej się niskimi nakładami inwestycyjnymi i wysoką rentownością. Ponadto silny bilans firmy daje szanse na wypłatę wysokich dywidend.

Kredyt Inkaso

W maju spadek notowań windykacyjnej spółki nabrał tempa. Akcje Kredyt Inkaso zanurkowały o ponad 20 proc., wypadając najsłabiej wśród firm, na które przed miesiącem postawili uczestnicy naszej rywalizacji (spółka była w jednym portfelu). Na postrzeganie Kredyt Inkaso negatywnie wpływa wciąż nierozwiązany konflikt pomiędzy jego akcjonariuszami. Po okresie względnego spokoju w maju konflikt pomiędzy Bestem, który posiada prawie 33 proc. akcji tej firmy, a jej zarządem zaognił się. Spółka stara się jednak prowadzić normalną działalność, choć brak perspektyw na szybkie zakończenie konfliktu wyraźnie ciąży na jej notowaniach, sprowadzając kurs na nowe kilkuletnie minima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?