Redakcje „Parkietu" i „Rzeczpospolitej" we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim już po raz ósmy wyłoniły najlepszych analityków makroekonomicznych. Wyniki konkursu prognoz na 2015 r. zostały ogłoszone we wtorek na uroczystej gali w warszawskiej Winosferze.
Najcelniejsze okazały się przewidywania Jarosława Janeckiego, głównego ekonomisty banku Societe Generale w Polsce, wykładowcy na Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz w Warszawskim Instytucie Bankowości. Zwycięstwo w rankingu ogólnym przyniosły mu najtrafniejsze wśród 42 uczestników konkursu prognozy zmian PKB oraz drugie pod względem celności prognozy poziomu stopy bezrobocia. Drugie miejsce zajął Ignacy Morawski, do niedawna główny ekonomista FM Banku PBP, a obecnie ekspert instytutu WiseEuropa. Wiceliderem rankingu został po raz trzeci w ciągu czterech lat, tym razem dzięki wyjątkowo celnym prognozom dynamiki indeksu cen konsumpcyjnych (CPI). Trzecie miejsce przypadło Monice Kurtek, głównej ekonomistce Banku Pocztowego, która m.in. wykazała się dobrym wyczuciem rynku pracy.
Rok pełen zaskoczeń
Konkurs na najlepszego analityka makroekonomicznego „Parkiet", „Rzeczpospolita" i NBP organizują już od 2007 r. – W NBP też staramy się uprawiać analizę makroekonomiczną. Nic tak nie sprzyja podnoszeniu jej jakości, jak odrobina konkurencji. Konkurencję trzeba jednak obserwować i starać się od niej uczyć. Konkurs sprzyja takim kontaktom – mówił podczas wtorkowej gali Ryszard Kokoszczyński, członek zarządu banku centralnego oraz kapituły konkursu. Jak podkreślał, wyróżnianie najlepszych analityków makroekonomicznych przyczynia się też do podnoszenia poziomu wiedzy ekonomicznej w Polsce, co należy do zadań NBP.
– Coraz trudniej jest prognozować, bo przybywa tzw. czarnych łabędzi, zarówno lokalnych, jak i zagranicznych – powiedział redaktor naczelny „Parkietu" Andrzej Stec, także członek kapituły. Ubiegły rok może służyć jako ilustracja tej tezy. Uczestników konkursu zaskakiwała m.in. uporczywość deflacji, a także nadwyżka Polski na rachunku obrotów bieżących, która pojawiła się po raz pierwszy od początku transformacji ustrojowej. Do tego, po wyjątkowo szybkim wzroście wartości inwestycji w I kwartale, w kolejnych gwałtownie on wyhamował. Co nie przeszkodziło w wyraźnym przyspieszeniu wzrostu PKB pod koniec roku.
Studenci w czołówce
Zdobywca I miejsca w konkursie odebrał ufundowany przez NBP czek w wysokości 50 tys. zł. Nagrody pieniężne (5 tys. zł) otrzymali też najlepsi progności poszczególnych wskaźników makroekonomicznych, które są brane pod uwagę w rankingu ogólnym.