Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Z punktu widzenia inwestora zagranicznego inwestycja w WIG20, używając terminologii lotniczej, ma dwa silniki. Jednym silnikiem jest zmiana WIG20, natomiast drugim silnikiem jest zmiana kursu walutowego USD/PLN. O ile w 2015 r. oba silniki były na wstecznym biegu (tj. i WIG20 i USD/PLN słabł), o tyle w ostatnich tygodniach można zaobserwować próbę wzrostu indeksu blue chips, jak i umocnienie PLN wobec dolara amerykańskiego.
Globalnym czynnikiem, który silnie pozytywnie wspierałby lot WIG20USD na dwóch silnikach, byłoby utworzenie formacji technicznej o nazwie odwrócona głowa z ramionami (oRGR). Powyższa formacja ma pozytywną wymowę i otwierałaby przestrzeń wzrostu MSCI EM do rejonu 1000 pkt, a w przypadku WIG20USD potencjał wzrostu wynosiłby blisko 66 proc. Tak potężny wzrost wydaje się gigantyczny w szczególności w otoczeniu historycznie słabych nastrojów krajowych inwestorów, niemniej jednak decyzja leży po stronie inwestorów zagranicznych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.