Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Symbioza bankowo-rynkowa trwała do połowy 2011 r., do kiedy WIG-Banki odrobił 75 proc. poniesionych strat.
Przy analizie punktów zwrotnych z historii GPW na pierwszy plan wysuwa się I kwartał 2000 r., podczas którego WIG przebił długoterminowy opór i wdrapał się na historycznie wysokie poziomy. Indeks blue chips zyskał w lutym ponad 10 proc., a na wykresie ukazała się popytowa świeczka, zwana marubozu otwarcia. Niestety, w tym samym czasie indeks bankowy nie potwierdził optymizmu panującego nad Wisłą i drugi miesiąc milenijnego roku zakończył ze stratą, wyrysowując jednocześnie formację spadającej gwiazdy. W marcu WIG poprawił jeszcze swój wynik, lecz WIG-Banki zaczął już pikować na południe, wysyłając sygnał wszystkim uczestnikom rynku, że hossa się kończy. Na parkiet weszły niedźwiedzie i rządziły na nim w dwóch ośmiomiesięcznych etapach przedzielonych trzymiesięczną korektą wzrostową. Przełom nastąpił w IV kwartale 2001 r., kiedy WIG-Banki zaczął wysyłać pozytywne sygnały. Mianowicie indeks branżowy, zamiast schodzić w kierunku, w jakim podążał WIG20, postanowił wyjść ze spadkowego układu górą i w listopadzie, wyłamując linię bessy, wygenerował sygnał kupna, który następnie potwierdził się w styczniu 2002 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.